Tomáši, po několika letech se vracíte zpět jako trenér do našeho regionu. Naposledy jste působil v Kutné Hoře.

Jsem za to rád. Po zkušenosti z minulého angažmá, kde jsem zažil intriky, pomluvy, vymyšlené kauzy, jsem byl rozhodnutý již dál nepokračovat. Pan Muras mě oslovil už minulou sezonu, chtěl jsem ještě zůstat ve Dvoře Králové, ale byla to chyba, měl jsem ho poslechnout. Ano, vracím se mezi lidi, na které opravdu rád vzpomínám, nikdy jsem se netajil, že spolupráce a ty roky v Kutné Hoře byly výborné. Jsem opravdu rád, že se opět potkáme.

V Kutné Hoře jste dokonce končil hokejovou kariéru, jak na ta léta vzpomínáte?

Už jsem chtěl končit, otec mě ještě přemluvil, ať si jdu zahrát. Celkově i osobně se sezona povedla. Vzpomínám na to, ale trenéřina mě už v té době hodně lákala. Pan Muras mi tu šanci dal a otevřel mi dveře do trénování. Následně hned přišla na řadu přihláška na FTVS UK Praha, kde jsem si udělal potřebné vzdělání a vrhl se na trenéřinu. Pak jsem měl možnost stáže v NHL v týmu New York Rangers, což byla asi nejlepší škola. Neuvěřitelné.

Co váš otec, stále se věnuje trenérskému řemeslu? To on vás k němu přivedl, že?

Můj otec už ne, ale rád k němu chodím pro rady. I při finálové sérii ve Dvoře Králové byl na stadionu a dával mi poznatky. Je to velice rázný trenér, něco jsem od něj určitě vzal. Výhoda je i to, že jsem ho zažil i jako hráč.

Dostal jste nabídku z Čáslavi, která bude hrát krajskou ligu. Proč jste se ji rozhodl přijmout?

Je to hlavně kvůli lidem, jako jsou pan Muras, pan Krištof, pan Špinka a další.

Sledoval jste závěr letošní Středočeské soutěže mužů? Co jste říkal na finále s Neratovicemi a vysokou diváckou návštěvnost?

Ano, věděl jsem o zájmu Čáslavi, byl jsem se tam i podívat. Je tam nádherný stadion, skvěle řešený, to klobouk dolů. Podpora fanoušků je zde skvělá, je to vždy plus, když lidi chodí. Ale nedivím se tomu, zázemí tady mají neskutečné.

Chodí podle vás obecně lidi rádi na hokej?

Já musím říci, že ano. V předešlém angažmá v České Třebové i ve Dvoře Králové chodilo spoustu lidí. Teď i Čáslav. Hokej je populární a na těchto menších městech jsou klidně návštěvy větší než třeba ve druhé lize. A je to jen dobře.

Kde jste jako trenér působil po vašem angažmá v Kutné Hoře a jakých úspěchů jste dosáhl?

Po pauze, kterou jsem si dal z důvodu svatby a narození dcery, jsem začal v České Třebové, kde jsme dokázali dojít si pro bronzovou medaili, pak mé kroky pokračovali do Dvora Králové, kde jsme se dostali do finále, ale nepovedlo se to, skončili jsme druzí. Proto bych i tady rád hrál někde v horních patrech tabulky a zopakoval třeba finále, jaké jsme zažili v Kutné Hoře.

Krajská liga ve středních Čechách bude mít nový systém. Co na něj říkáte?

Kvalita! Jednoznačně jsem pro, bude to extrémně těžká sezona.

Kdy v Čáslavi začnete letní přípravu a jak bude probíhat?

To je věc, kterou opravdu ještě řešíme, máme dva návrhy a uvidíme, pro který se rozhodneme.

V srpnu půjdete na led?

Ano, to bych byl opravdu rád. Chtěl bych být aspoň měsíc na ledě před soutěží.

Kádr Čáslavi trápil nedostatek hráčů. Jak to budete s manažerem Murasem řešit?

To bude asi nejtěžší úkol, jádro týmu tady je, ale jdeme do vyšší soutěže a musíme tým opravdu doplnit, posílit. Musíme se tomu rozumně věnovat, nebrat vše, ale brát kluky, kteří sem chtějí a mají chuť něco dokázat, a budou pro nás přínosem i ohledně fungování v týmu. To je naprosto klíčové. Chci, aby tým fungoval jako jedna rodina, to nadřazuji i nad hokejové umění.

Je to sice předběžné, ale jaké ambice bude mít Čáslav podle vás ve vyšší soutěži?

Jdeme do soutěže jako nováček, čeká nás vyšší soutěž, na hráče vyšší požadavky, musíme na tom zapracovat, ale opravdu bychom se chtěli dostat do play off. Tam už se může stát cokoliv.

Znáte se s některými čáslavskými hráči?

Ano, skoro třetina týmu nastupovala proti Dvoru Králové za Nový Bydžov, dále si pamatuji i Kraučuka z Kutné Hory, a když nastupoval naposledy za Chotěboř.

Co byste vzkázal skvělým čáslavským fandům?

Podporujte hráče, užívejte si čas na hokeji, my budeme dělat vše, abychom vám dělali radost. Budeme bojovat.

Tomáš Topol
Bydliště: Pardubice
Věk: 37
Hokejová kariéra: Pardubice, Chrudim, Litomyšl, Kutná Hora
Trenérská kariéra: Chrudim, Pardubice, Kutná Hora, Trutnov, Česká Třebová, Dvůr Králové n. L., Čáslav