Před příjezdem hasiči měli informaci, že třípatrový domov se zvláštním režimem leží na břehu Sázavy, většina klientů je imobilních a v budově se nachází část zařízení patřící vodní elektrárně. To se nakonec ukázalo jako klíčová zpráva.

Operační důstojník vyhlásil druhý stupeň poplachu, a k domovu s desítkami klientů zamířila řada profesionálních i dobrovolných jednotek. „Po příjezdu na místo jednotky identifikovaly jako zdroj kouře místnost, kde byl umístěn elektrorozvaděč, který náleží k malé vodní elektrárně. Po násilném vstupu do této místnosti hasiči vypnuli elektřinu a rozvaděč uhasili jedním proudem D a sněhovým hasicím přístrojem,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Veronika Švorcová Mocová.

Současně s hledáním zdroje kouře a hašením probíhalo nucené odvětrávání budovy a evakuace klientů. Dvanáct seniorů na pokojích v přízemí a prvním patře nebylo zasaženo kouřem a byli ponecháni na místě. Třiatřicet klientů z druhého a třetího patra bylo za pomoci posádek zdravotnické záchranné služby a hlídek policie evakuováno do sousední budovy. Ve 22.47 hodin velitel zásahu podal zprávu o lokalizaci požáru, ve 23.05 hodin ohlásil závěrečnou likvidaci. „Po důkladném odvětrání pak hasiči přemístili všechny klienty zpět do jejich pokojů. Přibližně v půl druhé v noci byl zásah ukončen a jednotky se postupně vracely na základny,“ doplnila mluvčí hasičů.

Událost se obešla bez zranění. Vyšetřovatel příčin požárů bude přesnou výši škody stanovovat ve spolupráci s provozovateli domova a vodní elektrárny v příštích dnech. Předběžně ji odhadl na deset tisíc korun. Jako příčinu určil technickou závadu elektroinstalace.

U požáru zasahovaly profesionální jednotky z centrální hasičské stanice Kutná Hora a z hasičské stanice Uhlířské Janovice a dobrovolné jednotky obcí Horní Kruty, Chocerady – Samechov Choratice, Rataje nad Sázavou, Sázava, Stříbrná Skalice a Uhlířské Janovice.