Okolí žlebského zámku bude adventnímu jarmarku patřit po oba víkendové dny. Kromě vánočních ozdob, dárečků a dobrot bude připraven i doprovodný program, na kterém vystoupí sokolníci a zahrají potulní hudebníci.

Jarmarkem i pohádkami ožije v sobotu 24. listopadu také ratajský zámek. Nádvoří zámku zaplní stánky s vánočním zbožím, návštěvníci se zároveň budou moci vydat na pohádkovou prohlídku zámku.

S předvánočním jarmarkem nezůstane pozadu ani Kutná Hora. Navštívit jej bude možné v sobotu 24. listopadu od 12 hodin v Sedlci v areálu okolo kostnice. Prodávat se tu budou vánoční dekorace a dárečky, zazní také koledy a posílat se bude i andělská pošta.

Další adventní akce se pak uskuteční v průběhu prosince. Za zmínku stojí advent na Tvrzi Malešov, který nabídne bohatý program v neděli9. prosince. Komu i přes prosincové počasí bude chybět osvěžení, zavítá do malešovského pivovaru, kde se uskuteční pivovarské hody.

V Zrcadlovém sále zručského zámku pro změnu chystají adventní koncert kapely Roháči, který se uskuteční 7. prosince od 19 hodin.

Bohatá nabídka bude tentokrát i v Kutné Hoře. Advent začne v Galerii Středočeského kraje v sobotu 1. prosince. Na programu bude mikulášský trh a průvod, loutkové divadlo i Trio Tomášovka. K vánoční výstavě loutek na Hrádku bude připravena výtvarná dílna ve spolupráci s Tvoje dílna, kde si mohou děti vyrobit pohyblivou papírovou loutku a budou pracovat i na loutce velké – společné.

Tradiční Advent na Hrádku se zde uskuteční o dva dny později, tedy v sobotu 8. prosince. „Děti i dospělí budou moci navštívit vánoční výstavu, tvořit ve výtvarné dílně a zhlédnout pohádku loutkového divadla O neposlušných kůzlátkách. Překvapením na nádvoří Hrádku bude vyřezávaný kolotoč a nebude chybět ani oblíbený jarmark před Hrádkem,“ řekla organizátorka Edita Dvorská.

To ale v prosinci nebude v Kutné Hoře zdaleka všechno. Slavit se budou Sladké Vánoce nebo Kutnohorský advent. „Ideální příležitost vyrazit do města s dětmi. Na náměstí bude připraven malý jarmark a také hudební vystoupení skupiny Euphorica. Dále budou připraveny výtvarné dílničky, na náměstí – čokoládová dílna, ve Spolkovém domě – staročeský vrkoček a korálkování, na Hrádku – vánoční ozdoby a v Muzeu knihtisku – balící papíry a dekorace,“ doplnila Edita Dvorská ke konceptu, který vznikl díky Fondu cestovního ruchu.