Mise této události je jasná. „Slouží k posílení historického povědomí v nejširších souvislostech se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví,“ říkají o Dnech evropského dědictví organizátoři.

Veřejnosti se tak otevřou nejen hrady, paláce či katedrály, ale více objektů: národní parky, uhelné doly, vykopávky, ale i techničtější památky, jako například protiletadlové kryty či parníky. „Otevírají se dveře soukromých i veřejných budov, jako jsou radnice, budovy soudů, školy, kanceláře, obytné domy a podobně, které nebývají přístupny veřejnosti nebo pouze příležitostně a částečně,“ vysvětlují organizátoři.

Pokud se u vstupu některých památek vybírá vstupné, lidé by se do nich v rámci Dnů evropského dědictví mohli dostat zdarma. „V objektech, které jsou běžně přístupné veřejnosti, a je v nich vybíráno vstupné, může být tento den vstup volný nebo by měl být nabízen speciální program. Například zvláštní prohlídková trasa, koncert či výstava,“ vysvětlují organizátoři.

Cílem události, kdy můžete vyrazit na různé památky, je podle organizátorů hledání kořenů evropské, ale i světové civilizace. Proto můžete při návštěvě památek počítat i s řadou doprovodných akcí: ať už to jsou přednášky, nebo koncerty, případně městské slavnosti, či soutěže. Jednotlivé země v rámci Evropy vyhlašují svá národní témata, čímž vyzdvihují určité fenomény národního dědictví.

Historické město Kutná Hora toho má zájemcům skutečně hodně co nabídnout při příležitosti Dnů evropského dědictví. Zájemci budou moci vyrazit například do katedrály Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci. Tam se odehraje koncert Večer chval. Přijít můžete 7. a 8. září od 14 a 20 hodin. Vyrazit můžete do katedrály také oba dny na výstavu fotografií.

Do Sankturinovského domu na Palackého náměstí budete moci vyrazit 7. a 8. září od 9 do 18 hodin na výstavu na téma Alchymistická dílna. Galerie Felixe Jeneweina na Palackého náměstí potom nabídne výstavu výtvarného umění.

Za výstavou na téma Kouzlo sklářského řemesla budete moci vyrazit do Kamenného domu na Václavském náměstí. Přístupná bude 7. a 8. září od 9 do 18 hodin.