Kdy vznikla kapela Civilní Obrana?
Nápad založit vlastní kapelu vznikl v roce 2005 ve třídě S2 na SPŠ v Čáslavi, kam chodili Mára a Ondřej. Mára oslovil Filipa, který s nimi začal hrát na bicí. Když byla zkušebna zařízená, začalo se zkoušet a po několika měsících přišlo první vystoupení, které se konalo 3. prosince 2005 v kolínském music baru Koruna a druhé chvíli po něm 25. prosince 2005 v Horních Bučicích Na Statku. Po těchto dvou koncertech začaly kapele krušné měsíce. Jednoho dne Filip oznámil, že končí, ale proč, to do dneška nikdo neví.

Hrozilo, že se kapela rozpadne?
Ne, nerozpadla se, ale pauza trvala více jak půl roku. Najít vyhovujícího bubeníka se nám moc nevedlo. Někdy v dubnu si Marek vzpomněl na Pavla, kterého znal z orchestru a zeptal se, jestli by s Civilní Obranou nechtěl hrát, ale protože zrovna maturoval, dohodli se, že by do skupiny přišel až po maturitě. Po úspěšném složení maturitní zkoušky začal Pavel s Civilní Obranou zkoušet a potom i koncertovat.

Kdy se konal váš koncert v této sestavě?
První koncert v nové sestavě se konal 1. července 2006 v Dobrovítově na slavnostech a další, díky festivalovému létu, následovaly v rychlém sledu. Mezitím se stalo hodně věcí, jako například, že jsme asi půl roku neměli zkušebnu, tak jsme zkoušeli kde to šlo. V červnu 2006 přichází do kapely Jirka Horák, který se chopil druhé kytary. Do nedávna jsme byli čtyři, ale po festivalu Na Statku se s naší kapelou rozloučil náš kytarista Ondra. A tím se dostáváme k současné tříčlenné sestavě.

Jak vás napadl název Civilní Obrana?
Civilní Obrana, protože jsme si sehnali zkušebnu v budově školy (Střední průmyslovka v Čáslavi) a přímo v bývalém skladu CO, kde prý byly různé vzduchovky, terče a další harampádí, tak jsme se domluvili na tomto názvu

Co hrajete za styl? Která z kapel vás nejvíce ovlivnila?
Neradi muziku škatulkujeme, ale když je to třeba, tak se nejspíš řadíme do pop-punku, nebo punk-rocku. My náš styl nazýváme „punk-rock Čáslav voe.“ Ovlivnění jsme mnoha kapelami podobného ražení. Z kapel, které rádi posloucháme, to jsou třeba Blink 182, Offspring, Selfish, Jaksi Taksi, Bowling for soup, Sum41, My chemical romance a další.

Chystáte svou vlastní desku? Nebo už jste něco vydali?
Nyní jsme dotočili slibované album s názvem Konkurz. Album obsahuje třináct skladeb. Nové věci se dají najít na našem webu.

Co máte v plánu v nejbližší době?
Začínáme v tuhle chvíli s výběrem baskytaristy, protože Marek se přesouvá na post kytaristy. Prozatím, než někoho najdeme, budeme mít na hudební akce záskok. Bylo by fajn, kdyby se nám povedlo hodně koncertů mimo okolí Čáslavi, aby jsme se mohli ukázat více lidem. Těch plánů je opravdu hodně, ale jsou to spíš takový sny, jako třeba zahrát si na Rock for people, nebo tak. 21. září hrajeme v Lipovci a 6. října v Roztěži. 26. října by jsme měli mít křest desky Konkurz v Grandhotelu v Čáslavi. Na křestu desky Civilní obrany v rámci GRANDfestu 2007 vystoupí U.D.G. Kulturní zřízenost, Emoce, Zakázaný ovoce a další.