Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Pestrobarevný svět a čáslavská zastavení tamních studentů

Vážení čtenáři, chtěli bychom vás seznámit s naším projektem, který se konal na Gymnáziu, Střední odborné škole pedagogické a Pedagogickém lyceu Čáslav ve dnech 26. až 28. listopadu. Každý z nás měl možnost vyzkoušet si určitou roli v mediálním odvětví. My měli za úkol zpracovat pár zajímavých témat z Čáslavi. 

27.11.2012
SDÍLEJ:

Život, lidé a krása Čáslavi objektivy studentů Gymnázia, Střední odborné pedagogické školy a Pedagogického Lycea v ČáslaviFoto: Simona Dostálová, Tereza Víšková

Články a fotografie pro vás připravily Kristýna Nováková, Simona Dostálová, Tereza Víšková, Kateřina Černá, Pavla Hannichová, Markéta Sochůrková, Martina Vondráčková, Sofie Dlouhá, Lenka Mezeiová, Beata Šubínová, Marta Potměšilová, Kristýna Zelená, Martina Haškovcová, Eliška Třasáková, Aneta Čechlovská,Michaela Raková, Anna Jeriová, Nikol Kakrdová, Michaela Hudcová. Doufáme, že se vám naše příspěvky budou líbit.

Atraktivní místa Čáslavi, aneb na co nalákat turisty

Láká vás poznávat nová místa a objevovat tajuplné krásy měst?
V dnešní uspěchané době si velká část lidí neuvědomuje krásy a zajímavosti svého města, naším cílem je přimět čtenáře, aby se alespoň na malou chvíli zamysleli a uvědomili si, že Čáslav nabízí spoustu zajímavých míst, na které je škoda zapomínat. Život ve městě se většinou omezí pouze na cesty do školky, školy, práce či na nákup a mála část z nás se při těchto činnostech kochá krásami, které v našem městě dominují. Pojďme si tedy významná místa tohoto města připomenout.

Město má co nabídnout
Čáslav se nachází na velmi výhodné pozici, a to je několik kilometrů od Kutné Hory, druhého nejnavštěvovanějšího města České republiky. Když turisté váží cestu do Kutné Hory, měli by se zastavit i v malebné Čáslavi. Tato zastávka jistě není zbytečná. I město Čáslav má co nabídnout, síla historie zde sálá z několika míst. Královské město Čáslav je svými památkami a svou kulturou velmi bohaté.

Turisty především láká centrum města Čáslavi. „Nejatraktivnější místo v Čáslavi? Podle mě náměstí včetně pěší zóny. Myslím, že čáslavské náměstí je jedno z nejkrásnějších," uvedla Iva Třmínková, učitelka na Základní škole Náměstí Jana Žižky z Trocnova v Čáslavi.

Na náměstí nelze přehlédnout kostel svatých Petra a Pavla, který tvoří výraznou dominantu města. „Mám rád náš kostel. Líbí se mi, jak večer svítí," uvedl oslovený občan města. Avšak v Čáslavi není zajímavé jen samotné náměstí. I na okraji města lze najít spoustu míst, které je radost objevovat. Na své si přijdou i sportovci.

Pod hradbami města se rozléhá velký lesopark Vodranty, který denně navštěvuje spousta lidí. Vodranty jsou nejen místo pro sportování, ale i pro relaxační procházky. „Za nejkrásnější místo v Čáslavi považuji lesopark. Často tam chodím na procházky," řekla oslovená obyvatelka Čáslavi, která prozradila pouze příjmení – Horáková.

Čáslav je opravdu krásné město a stojí za to ho navštívit. Však někdy přijeďte a přesvědčte se sami.

ANKETA: Jaké místo v Čáslavi máte nejraději?

Hana Vacková: Mám nejraději Žižkovo náměstí s kostelem sv. Petra a Pavla.

Olga Koláčová: Nejkrásnější místo v Čáslavi je Podměstský rybník pod hradbami.

Bohuslava Delehan: Lesopark Vodranty je podle mého názoru v Čáslavi nejhezčí.

Miloš Urbánek: V Čáslavi mám nejraději kostel svatých Petra a Pavla na náměstí.

Martina Šťastná: V Čáslavi mám asi nejraději Valy u Podměstského rybníka.

Jana Herodesová: Když se nad tím zamyslím, tak parčík u Podměstského rybníka patří k mým nejoblíbenějším.

Ondřej Maček: Mám v tom jasno! Moje nejoblíbenější místo v našem městě je bezkonkurenčně Žižkovo náměstí.

Roman Všetečka: Protože rád hraji fotbal a také rád navštěvuji zápasy, mám v Čáslavi nejradši fotbalový stadion.

Sloupek: Svoboda našeho živta

Hlavní otázka zní: Co je to svoboda? A co pro nás znamená?
Slovo svoboda svou definici sice zná, ale pro každého znamená něco jiného. Vždy totiž záleží na způsobu vnímání svobody jedince.
Jsou různé typy přijímání tak těžkého údělu, jako je svoboda. Můžeme říct, že každý z nás si svobodu představuje úplně jinak. Je snad svoboda, že můžeme volit, nebo například nemáme žádného nadřízeného, který by formoval všechny naše úkoly. I plnoletost v tomto směru hraje hlavní roli. Řekla bych, že svoboda neexistuje, nebo ano, ale má své hranice, protože každý z nás máme za něco zodpovědnost, i kdyby jen za sebe. To mi připomíná citát: „Svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda druhého". Sice jsou v tom jisté nedostatky jako vymezování, kdo má na co právo, ale v podstatě je to skoro jako zákon, kterým bychom se měli řídit.
Stejně uvažte, že většina z nás nemůže říct svým rodičům nebo blízkým „Nechte mě být, je to můj život „, protože náš život není jen náš, respektive je i těch, kteří v něm odehrávají nějakou roli, možná i těch, kterým na vás opravdu záleží. Přesně téhle skupiny lidí nikdy nebudou fuk vaše rozhodnutí ani činy.
Další typ přijímání svobody je například úplně obyčejný. Já jsem svobodný člověk, protože můžu nakupovat, cestovat, studovat, vydělávat, pracovat. Je pravda, že mnoho lidí si těchto základních životních možností neváží a ani je nebere tolik na vědomí, nebo si je vůbec nepřipouští. I tak je nutné si uvědomit, že tyto možnosti nebyly vždy k mání a ne každý si to v té době mohl dovolit. Mluvíme zde například o komunismu, kdy byly všude fronty na banány, maso, oblečení, které bylo vyráběné pro masy, a to sériově. Také musím poznamenat svobodu oblékání, která tu taky nebyla odjakživa, ale to se už dostávám snad až k puritánství. Takže zpět.
Třetí typ chápání svobody je osobní. To znamená například hlavně u nezletilých dětí nebo lidí, kteří ztratili své hodnoty, a to je v okamžiku, kdy si dotyčný může říct: „ Ano, jsem svobodný člověk, poněvadž jediné, co mohu, je svobodně žít a myslet". A toho mě napadá, že základní rys svobody je, když máme na výběr a nic na nás nevytváří žádný nátlak. Vypadá to asi takhle: „Můžu svobodně rozhodovat o svém životě a můžu si vybrat, co budu já chtít, i kdybych se rozhodl tak či onak, neovlivní to nijak zvlášť život mých nejbližších".
Nevím, zdali jste si toho všimli, ale v každém výroku, který tady již padl, se stále schovává pod textem respekt a pokora. To mě zase vrací na první myšlenku, že svoboda prostě neexistuje. Pořád musíme brát ohledy na naše okolí a stále každý z nás máme svoji zodpovědnost. Co myslíte?

Bojovníky taekwonda potkáte i na Kutnohorsku

Taekwondo vzniklo před dvěma tisíci lety, jako boj beze zbraně. Dříve mělo název tajkjon nebo subak a Korejci věří, že z taekwonda vzešel celý jejich národ.

Povinně se proto vyučuje na všech školách v Koreji, ale až od roku 1965 pod názvem taekwondo, kdy se všechny školy sjednotily do Federace korejských bojových umění a dohodly se na jednotném názvu.
Je to umění boje rukou a nohou a překlad z korejštiny je tae – kop, skok nebo úder nohou, kwon – úder rukou či pěstí a do – cesta.
Jako jediné bylo přijato za olympijský sport v roce 1994 a v roce 1992 byl i Český svaz 
taekwondo WTF zaregistrován a posléze přijat do olympijského výboru.

Pravidelným tréninkem se vytváří rovnováha mezi silou a myšlením, což je potřeba k zvládnutí prvků sebeobrany. Bojovník musí být čestný, disciplinovaný, rychlý, vytrvalý, ohleduplný, s pevnou vůlí a musí se vždy zastat slabšího.

Taekwondo WTF se skládá z ovládnutí technik bez zbraně a se zbraní.
Mezi techniky se zbraní patří boj s tyčí, boj s mečem a boj s nunchaky. Cvičí se v oděvu, který se jmenuje dobok (tobok) a přepásán je barevným páskem. Barva ukazuje určitou technickou vyspělost bojovníka.

Díky mistru Lee Youn Jae je možné učit se tomuto bojovému sportu i v tomto regionu, nejbližší skupina Taehan je na kolínském gymnáziu, kam ale dojíždí i lidé z Kutnohorska. Dále jsou týmy v Protivíně, Na Smetance v Praze a tak dále.


Autor: Redakce

27.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Děti navštívily policejní oddělení v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Děti ze Základní školy Uhlířské Janovice navštívili v říjnu letošního roku v dopoledních hodinách místní Obvodní oddělení Policie ČR.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení