Pozvání přijaly Emoce, formace místem působiště nejbližší, známější nu-metalový Post-It, další banda ze stověžaté matičky – crossoverový Flattus a čáslavská kapela Nenie. Vstup byl zaokrouhlen na 150 korun, což bylo asi až trochu příliš. Přece jen, podobná cena je nastavena i na menších hudebních festivalech, kde účinkuje i dvakrát více kapel. Fanoušci tvrdší hudby se ale postupně sešli v poměrně hojném počtu, a tak nic nebránilo startu první kapely.

Nenie

Nutno podotknout, že všechna vystoupení provázel lepší či horší zvuk. Pokud se podařilo nazvučit dobře, byl zážitek opravdu skvělý. Když byl výsledek snažení horší, na dojmu se to jasně podepsalo. Kupříkladu první Nenie podávali po celý svůj part dobrý výkon, ten ale sráželo, jak již bylo naznačeno, nepříliš povedené nazvučení. Celkově kapela zněla poměrně chaoticky, jednotlivé nástroje se mezi sebou přehlušovaly. Do ideálního prožitku měli poměrně daleko. Několik účastníků, kterých bylo pod pódiem mimo zvyklosti opravdu mnoho, poznamenalo, že obvykle je výkon o několik desítek procent lepší. Zvuk tedy zde opravdu ubral na kvalitě.

Flattus

Kde ale na druhou stranu zněl opravdu skvěle, bylo vystoupení Flattus. Pánové se do toho obuli už od začátku a přibývajícím fanouškům nenechali nic zadarmo. Kdo je neznal, tak byl dozajista jejich výkonem opravdu překvapen. Výrazný vokál, energické kytary a přesné bicí, co víc si k nefalšovanému crossoverovému nářezu víc přát. V mysli vytane otázka: „Kolik takhle skvělých kapel nám ještě Praha skrývá?“ Čáslav nebo blízké okolí snad přivítá i nějaké další.

Post–It

Nejznámější účinkující formací byli určitě Post-It. Zpěvák Josef Urbánek alias Čenda z Čáslavi pochází, a tak se očekávalo velkolepé představení ztraceného syna. Ač zkouška zvuku a také světel trvala delší dobu, než je obvyklé, samotný part dopadl chvalitebně. Fanynky i fanoušci si přišli na své, vadou na kráse bylo opět menší přehlušení jednotlivých nástrojů. Uveďme třeba červencový festival Na Statku před dvěma lety, kde byl jejich zvuk o třídu lepší. Jinak byl dojem z jejich výkonu opravdu dobrý, nechyběla pódiová show, narážky na rodné město ani dredové představení kytaristy Porneho i pózy baskytaristy Kapína. Čenda svým zpěvem podtrhl celkový výsledek.

Emoce

Po přídavku se kapela definitivně rozloučila a jejich místo zaujaly Emoce. I když začali lidé už pomalu odcházet, poslední účastníci je v jejich rozhodnutí ještě určitě zviklali. Zvukově patřili mezi ty lepší, spolu s živější pódiovou show i podporou fanoušků dotáhli večer do povedeného konce.

„Po stránce pořadatelské koncert nepatřil mezi ty lepší, mohlo přijít i více lidí. Fanoušci, kteří nakonec přišli, byli naopak skvělí, už od první kapely nikdo neseděl a všichni si hudbu užívali,“ uvedl organizátor Marek Calík.

Je skvělou zprávou, že když si chce obyvatel našeho města poslechnout kvalitní muziku, nemusí jezdit do okolních vesnic. Po několika letech temna začíná čáslavská hudební pověst zase stoupat, a to je jedině pozitivní. Doufejme, že s tím vzrostou i návštěvy na dalších pořádaných koncertech.

Boris Múdry