„Letos už se toho sice asi moc nestihne, ale od příštího roku chceme kostel k těmto příležitostem hojně využívat,“ potvrdil čáslavský evangelický farář Pavel Jun.

Koncertní představení by se měla konat ve spolupráci s čáslavským Dusíkovým divadlem.

„Nebude to poprvé, kdy se koncerty uskuteční v kostele, a vyzkoušeli jsme si, že zdejší prostory jsou pro celou řadu vystoupení vhodnější, než prostory divadla,“ dodal Jun.

Vlastní rekonstrukce byla podle faráře o poznání složitější, než se očekávalo. Při opravě střechy se totiž přišlo na to, že ve velice špatném stavu jsou krovy. Musely být vyměněny a předpokládané náklady na rekonstrukci, které činily zhruba čtyři miliony šest set korun, znatelně narostly.

I tak byl duchovní s průběhem prací velice spokojen. „Dodavatelská firma nám vyšla všemožně vstříc,“ liboval si. Vedle střechy se uskutečnila rovněž oprava fasád, lodi a apsid kostela.

Ani v současné době není však všechno hotovo. Nezbytnou akcí, kterou by farnost chtěla stihnout ještě do konce letošního roku, je výměna elektroinstalace. Její finanční náročnost zatím není známá. „Máme již objednaného odhadce,“ podotkl však Pavel Jun.

K dalším akcím, na které kostel ještě čeká, patří oprava hodin a historických varhan. Obojí je totiž ve špatném stavu.

„Varhany byly v padesátých letech přestavěny. Dosud na ně doprovázíme, ale možnosti jejich využití jsou velmi omezené. Jejich oprava bude finančně i časově velice náročná,“ řekl Jun.

Ten na závěr pozval na první z kulturních akcí, která se v rekonstruovaném kostele uskuteční. „O třetí adventní neděli se zde bude konat koncert s vánočními písněmi, spojený s výstavou obrazů dětí,“ vzkázal. Loď kostela se tak pro tuto příležitost promění dokonce ve výstavní síň.