„S druhým organizátorem jsme se bez problémů domluvili, takže budeme zpívat společně. Letos budeme mít i ozvučení a přijdou nás podpořit i někteří členové Učitelského smíšeného pěveckého sboru Tyl. Zpívat budeme u rozsvíceného vánočního stromu a budeme moc rádi, když si koledy přijde zazpívat co nejvíce lidí,“ prozradila za obecně prospěšnou společnost Kutnohorsko a její partnery Hana Bendová.

Zpěvem koled se rozezní také čáslavské náměstí Jana Žižky z Trocnova, kde se lidé rovněž sejdou u zdejšího vánočního stromku. Zapojí se ale také menší obce, jako jsou třeba Hlízov, Kácov, Dolní Bučice, Dobrovítov, Bohdaneč, Hořany či Zbraslavice.

Jedno tradiční místo, které každoročně přilákalo ke zpívání davy lidí, ale letos osiří. Prázdný tentokrát zůstane prostor před Základní školou T. G. Masaryka v Kutné Hoře. Důvod? Plné ruce práce s nejrůznějšími akcemi týkajících se stého výročí založení samostatné Československé republiky. Na zpívání koled ale na téhle škole rozhodně nezanevřeli, a tak se zpěvu zdejšího početného sboru dočkáme už napřesrok.

Ačkoliv nejde o klasický sbor, který se schází v daném počtu k pravidelným zkouškám, jde s jistotou o jeden z největších sborů, který se do projektu Česko zpívá koledy v Kutné Hoře pravidelně zapojuje. Malé zpěváky ze Základní školy T. G. Masaryka v Kutné Hoře v čele s ředitelkou Zdeňkou Mačinovou totiž každoročně doprovodí stovky sourozenců, rodičů i náhodných kolemjdoucích.

Letos sice kvůli nabitému programu v souvislosti s oslavami stého výročí republiky zpívání vynechají, už teď se ale těší na další ročník. „Těch akcí bylo letos opravdu moc, takže vynecháme a koledy budeme s dětmi zpívat jen komorně ve třídách. Poprvé jsme se oficiálně zapojili do projektu v roce 2014, ale koledy zpíváme každý rok v adventním čase při Dni otevřených dveří," zavzpomínala Zdeňka Mačinová.

„Tehdy se akce moc vydařila, otevřeli jsme školu budoucím prvňáčkům i rodičům stávajících žáků, byl připraven nabitý program v tělocvičně i ve všech prostorách školy a podvečer jsme zakončili společným zpěvem koled před školou u vánočního stromku. Se zpěvem a ozvučením akce pomohla skupina V.I.P. Zdeňka Jeřábka,“ dodala.

Protože se akce hned napoprvé vydařila a zpívání se líbilo nejen těm, kteří přišli navštívit školu, ale i těm, kteří šli náhodou kolem, rozhodla se škola zapojit znovu i roky následující. „Společné zpívání koled není jen o našich žácích, před školu si s námi může přijít zazpívat každý, kdo si chce zpříjemnit vánoční čas,“ popsala Zdeňka Mačinová.

Přípravu na zpívání na Základní škole T.G. Masaryka nepodceňují. „S dětmi koledy nacvičujeme v hodinách hudební výchovy. Jsme vždy rádi, když nás přijdou podpořit rodiče, prarodiče, známí, bývalí žáci, ale i veřejnost,“ dodala ředitelka školy.

Seznam dosud přihlášených míst
Hlízov (před mateřskou školou), Kutná Hora (Palackého náměstí), Čáslav (náměstí Jana Žižky z Trocnova), Dolní Bučice, Kácov (na náměstí u vánočního stromu), Hořany, Dobrovítov, Bohdaneč, Zbraslavice (na náměstí u stromečku). Další zájemci se mohou přihlásit ZDE.

Česko zpívá koledy.