„Myšlenka uspořádat Kutnohorský týden akordeonu vznikla z mé hlavy. Akce je připravena nejen pro hudebníky, ale také pro širokou veřejnost,“ uvedl akordeonista Michal Karban. Zároveň dodává, že událost takového rozsahu se uskuteční v Kutné Hoře vůbec poprvé.

Zájemci o hru na akordeon se mohou zúčastnit kurzů, které budou určeny jak pro pokročilé hudebníky, tak úplné začátečníky. Kromě kurzů se návštěvníci mohou těšit i na besedu a několik koncertů. „Rozhodli jsme se akci uspořádat neziskově. Vstupné je dobrovolné a poputuje na Nadaci Jedličkova ústavu, se kterou spolupracujeme,“ upřesnil Karban.

Na Kutnohorském týdnu akordeonu zahraje Michal Karban společně s Check Accordion Trio – uskupením tří mladých akordeonistů, kterého je součástí. „Jsme jediné akordeonové trio v Česku. Hrajeme hudbu, ve které se prolíná několik různých žánrů, takže si každý najde to své,“ okomentoval.

Celou trojici, která vznikla v roce 2017 dotváří s Marií Čejnovou a Markétou Laštovičkovou. „Věděli jsme o sobě už v Česku, ale až při studiích v Dánsku jsme začali aktivně hrát. Nejdříve to bylo jen nezávazně, chtěli jsme zkusit něco svého. Nečekaně to mělo velký úspěch a my jsme to začali brát víc vážně. A tak jsme nakonec pokračovali dál,“ doplnil Karban.

Kurzy i festival jsou pojaty mezinárodně, nabídku přijalo hned několik zahraničních hostů. „Účastníci jsou ze Slovenska, z Polska i Dánska. Vystoupí například dánské Duo Modus,“ vyjmenoval Karban. Současně doufá, že akce bude mít úspěch a stane se v budoucnu tradicí.

Jelikož v Česku není hra na akordeon úplně běžná, setkává se při své práci s různými předsudky. „Rád bych lidem ukázal, že akordeon není jen ´hospodský hudební nástroj´, ale že se dá na něm zahrát i skvělá muzika,“ zdůraznil Karban.

Kromě Kutnohorského týdne akordeonu v nejbližší době zahraje třeba také na Mezinárodním hudebním festivalu Dobršská brána.

Autor: Kateřina Herelová