Za projektem a organizací stojí tým lidí z Kolína, který kdysi zrodil bejbypankovou kapelu Kašpárek v rohlíku. Její lídr tu byl také přítomen na každém rohu, ať už vyřezaný z papundeklu a uvozující jednotlivá stanoviště, nebo stojící živý na korbě auta a provázející návštěvníky od jednoho vystoupení ke druhému.

Koncert Skyfall na festivalu Soundtrack v Poděbradech v sobotu 27. srpna 2022.
Obrazem: Poděbrady zněla na festivalu Soundtrack hudba z Jamese Bonda

Kefír ale tradičně není jen o pasivním sledování nabízených koncertů či představení. Především na děti čekaly takové vychytávky jako jízda na stupátku popelářského auta (dle kapelního Strejda Jára) nebo na velké travní sekačce, nechyběly tradiční obří postel, na níž se sváděly polštářové bitvy, několik spojených bicích souprav, do nichž děti tloukly celý den. Mohly si vyzkoušet doručení pošty, skákat na slámě, vytvořit si vlastní dílo v hovínkové dílně, malování a kreslení – a dokonce i zkusit si filmařskou animaci anebo naopak se nechat poučit o čištění zubů.

Odpočinout se dalo pod stromy na posteli při čtení pohádek či jiných textů, svézt se ve šlapacím autíčku a při tom sledovat promítání – a mnoho dalších a dalších zajímavých věcí, z nichž za poplatek byly třeba kadeřnictví nebo možnost se proletět nad areálem v helikoptéře. A k tomu samozřejmě divadelní a hudební program fungující na několika scénách – včetně třeba akrobacie v šálách i s následnou výukou pro zájemce.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Nejatraktivnější nabídka se odehrávala ve velkém šapitó, kde program odstartovala jediná kapela v republice a možná i na světě hrající mnoho desítek let v původní sestavě: Visací zámek. Zahrál všechny své hity jako Traktor, Stánek či Vlasta a hned na začátku vyhlásil ve stanu Punkové království. Další už letitá kapela Jolly Joker & P.B.U. příliš diváků nepřilákala, vychutnali si ji pamětníci a labužníci, zato si naopak všichni užili následující Vypsanou fiXu, jejíž frontman Márdi s Kašpárkem v rohlíku spolupracuje a napsal mu i písničky, z nichž Vláček zde FiXa zahrála.

Křest ve velkém stylu

S pomalým ukončováním jednotlivých stanovišť se diváci přesouvali k vyvrcholení celého dne, a to koncertu kapely Kašpárek v rohlíku. Ještě než zazněla první písnička, došlo na křest knihy Kašpárkova hudebka, v níž se děti i zvukovou stopou seznamují se základními hudebními pojmy a na níž se podílelo mnoho známých muzikantů. Symbolicky byla polita vodou z Vltavy, kefírem a smetanou. Pak už se sborově zpívaly všechny prověřené hity i novější písničky z poslední desky, které ale děti i dospělí fanoušci znají – a samozřejmě nechyběly i tři přídavky. Na některé fanoušky po skončení koncertu čekaly pronajaté stany, ve kterých spali už během noci na sobotu (a zažili v nich nejen bouřku, ale ve velkém stanu i improvizovaný koncert Kašpárka hrající ten večer na přání diváků).

Areál, ve kterém se odehrává i největší tuzemský festival Rock for People, je zase jiný než ty předešlé, ale pro Kefír dostatečně velký a členitý – a nechybí tam ani pro ty nejmenší tolik potřebný stín stromů. Co naopak scházelo, byly pestřejší nabídka občerstvení, v níž naopak rockový festival hraje léta prim, a v minulosti hodně využívané vytištěné programy. Ne každý totiž používá aplikaci staženou v mobilním telefonu. Tak snad za rok…