Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Filip Velímský přednášel o archeologii na Kutnohorsku

Čáslav – Archeolog Filip Velímský seznámil v úterý 19. dubna členy „Včely Čáslavské" a posluchače z řad veřejnosti s novými poznatky z posledních archeologických výzkumů na Kutnohorsku. Zaskočil tak za Michaela Zachaře, který měl přednášet na téma český kubismus se zaměřením na architekturu, ale onemocněl.

20.4.2016
SDÍLEJ:

Přednáška archeologa Filipa Velímského v ČáslaviFoto: Vladimír Havlíček

Posluchačům tato změna nejen nevadila, byla dokonce kladně přijata. Přítomní se dozvěděli o novinkách v archeologických výzkumech za loňský rok v našem regionu. Akce se konala ve spolupráci s Městským muzeem a knihovnou Čáslav, ve výstavní síni na náměstí Jana Žižky z Trocnova.

Filip Velímský přednášku zahájil popisem archeologických nálezů v Otrybech, kde se zachovaly zbytky tvrze či hrádku a právě zde probíhal výzkum na zbytcích příkopů, val a podvalí. A takové stavby zde byly dvě, možná tři. Velkou pozornost věnoval výzkumům v kostelu Zvěstování Panny Marie v Bohdanči u Zbraslavic. Tam totiž archeologové vyvrtali otvor do podlahy o průměru asi pěti centimetrů a kamerou zmapovali kryptu. Výsledkem byly fotografie, video a následný nákres rozmístění rakví a dispozice celého prostoru. Zajímavé byly informace o výkopech u hradní věže ve Zruči nad Sázavou. Nejvíce prostoru magistr Velímský věnoval Sedlci u Kutné Hory. Tam totiž proběhly rozsáhlé vykopávky v areálu firmy Philip Morris a hlavně v kostnici pod kaplí Všech svatých a v okolí. Na blízkém fotbalovém hřišti byl zdokumentován zlomek středověkých hrobů, část hřiště totiž leží na bývalém hřbitově.

A na závěr lahůdka - nález mincí v Horušicích. Nálezce je poctivě odevzdal. Mince pocházejí ze začátku třicetileté války. Žádná z mincí není české provenience, byly nalezeny v rozsypu u křížení úvozových cest. Vypadá to, že byly vysypány z měšce jezdce na koni, cesta se totiž zvedá na vrchol Železných hor. V brzké době, možná v květnu, budou mince představeny v Čáslavi.

Filip Velímský pracuje v Oddělení archeologie pravěku v Kutné Hoře, které spadá pod Archeologický ústav Akademie věd ČR. Vystudoval obor historie na Katedře dějin a didaktiky dějepisu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na stejné katedře absolvoval interní doktorské studium v oboru české a československé dějiny, v jehož rámci zpracoval disertační práci na téma raně středověké osídlení Kutnohorska s přihlédnutím k sídelnímu vývoji centrálního hradiště v Malíně a vývoji vesnického osídlení v Bylanech u Kutné Hory.

Autor: Vladimír Havlíček

Autor: Redakce

20.4.2016
SDÍLEJ:
Děti z mateřinky prožily den plný strašidel.
18

OBRAZEM: Děti z mateřinky prožily den plný strašidel

Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu.
2

Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu

Okresní fotbalový výběr z Kutnohorska nenašel v Poděbradech přemožitele

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Výbornou výchozí pozici do jarních odvet soutěže meziokresních výběrů kategorie U11 vybojovali zástupci Kutnohorska. Pod hlavičkou Okresního fotbalového svazu Kutná Hora porazili ve středu 11. října na turnaji v Poděbradech všechny tři soupeře.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Brankář Sršňů David Jelínek: Klíčový byl náš třetí gól

Kutná Hora - Hokejové derby v rámci krajské ligy mužů zvládla lépe Kutná Hora, která porazila Čáslav 4:1. Jedním z hrdinů zápasu byl kutnohorský brankář David Jelínek, který za svá záda propustil pouze jednu střelu Čáslavi a výrazně tak přispěl k výhře Sršňů. I proto je borcem víkendu právě brankář Kutné Hory.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení