Skákací hrady, prolézací nafukovadla, jízda na koni, divadlo a mnoho dalšího je čekalo již před samotným zámkem. V jeho vnitřních prostorách se rozkládá otevřená expozice mapující historii venkova a bylo též možné si i celý zámek projít.

Novinkou této sezony je průvodce Rudla. „Premiérově se v zámeckých komnatách můžete potkat s duchem hraběte Chotka, majitele panství," popisuje produkční Václav Veselý.

Duch by měl být zpestřením prohlídky, a to v rámci projektu Otevřete 13. komnatu. Do akce je zapojeno deset dalších míst po celé České republice. Duchové různých historických postav budou turisty seznamovat se zajímavostmi navštěvovaných míst.

Návštěvníci budou muset získat sedm klíčů, každý na jednom z hradů či zámků, které navštíví. Za jejich použití se jim otevře tajemné i netradiční místo na každém z oněch míst.

Duchem je hrabě

Na zámku Kačina se jedná o jeho prvního majitele, hraběte Rudolfa Chotka. Podle dobových pramenů se jednalo o muže milujícího dobrou zábavu a karty. Na svém panství pořádal někdy velice bujaré slavnosti a velkou část svého majetku prohrál v karbanu. Byl však také významným politikem a mecenášem umění.
Zatímco starší děti a dospělí návštěvníci netrpělivě vyčkávali na začátek slibované prohlídky, ti nejmenší byli naprosto spokojení s venkovním programem. „Tak já jsem si tu zaskákala a dala si cukrovou vatu," pověděla Bětuška mezi žonglováním s míčky.

Autor: Jiří Kalát