Nový orientační dálkový závod je postaven na základě světově oblíbeného geocachingu, hry na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky, o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice. Závodníci Vype Geocachingrally se v hledání ale utkají „na kolech", a to v kategorii automobilů a motocyklů.

Trasa závodu je dlouhá okolo dvou tisíc kilometrů. Start i cíl jsou v České republice. Jednotlivé etapy trasy jsou vedeny Českem, Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem. „Každá trasa je jinak dlouhá. Soutěžící na ní hledají body. Nejsou to ale klasické skřínky. Budou hledat hledat skryté symboly, které si pak překreslí do soutěžního archu. V každé etapě je záchytných bodů mezi sedmi až deseti," řekl organizátor soutěže David Veselý.

Do soutěže se přihlásilo 26 posádek, z toho 14 automobilových a 12 motocyklových. Závodníci se do Malešova sjížděli již včera, kdy probíhaly technické úkony: „Jsem z Kutnohorska a v Malešově to mám rád, proto startujeme tady," vysvětlil organizátor. Dlouhá cesta „hledačů" do Rumunska a zpět skončí příští sobotu v Písku.