O2 Sázavafest nabízí mnohé, co jiné festivaly opomíjejí. Staví především na krásném prostředí a přírodě malého městečka Kácov na březích řeky Sázavy, ale také na multikulturnosti. Kromě hudby si zde mohou návštěvníci užívat divadla, filmů a spousty jiné zábavy.

„Na jiných festivalech vše končí okolo půlnoci, pak se areál zavře a lidé jsou nuceni jít do tanečního stanu, pokud této hudbě neholdují, tak spát,“ vysvětlil ředitel festivalu Pavel Kloupar a dodal: „Na O2 Sázavafestu hrají kapely na pódiích i do čtyř hodin ráno, a obří taneční stan pro tři a půl tisíce lidí bude fungovat až do úplného rozednění.“

Ve čtvrtek na pěti scénách vystoupí například skupina Client (UK), považovaná za nejvíce sexistické hudební trio na světě, již zmíněný Sean Kingston (USA), mladičká Ewa Farna, jedineční Gipsy.cz, charismatická reggae zpěvačka Yaz Alexander (JAM), a v akustické Balbínce zahraje otec frontama kapely Rybičky 48, náš nejslavnější jazzman P. J. Ryba se svou novou kapelou The Fish Men.

Změny v programu

První změna festivalu, který se uskuteční na pěti scénách a v obrovském tanečním stanu, se týká vystoupení Sister Bliss z Faitless. Ta bude hrát na jedné ze dvou hlavních scén. „Náš festival vždy vyslyšel tužby svých příznivců, proto se snažíme vyhovět velkému zájmu lidí, kteří se chystají do Kácova,“ naznačil ředitel a dramaturg O2 Sázavafestu Pavel Kloupar. Sobotní program festivalu se tím tedy lehce změní.

Na festivalu však nevystoupí skupina Priessnitz, která ohlásila onemocnění. „Samozřejmě jsme okamžitě začali hledat adekvátní náhradu, na〜konec jsme sehnali dokonce sedmičlennou floridskou formaci The Crüxshadows,“ řekl hrdě Pavel Kloupar a doplnil: „Skupině Priessnitz přeji brzké uzdravení, zdraví je samozřejmě na prvním místě.“

Členové působící v The Crüxshadows se za šestnáct let existence dost prostřídali, ale charismatický zpěvák Rogue vydržel. Celkem vydali sedm alb a vidět byli již na koncertech v desítkách zemí celého světa. Vystupovali například s takovými kapacitami jako The Cure, Björk, Placebo, Sisters of Mercy, Skinny Puppy, VNV Nation, Tool, The Jesus & Mary Chain, Project Pitchfork a mnohými dalšími.

„Nápaditý mix temné gothic rockové nálady, jemného zvu〜ku elektrických houslí, silných melodií a výbušných tanečních rytmů, bude jistě zajímavým zpestřením záběru žánrů, které O2 Sázavafest letos nabízí,“ popsal hudební styl The Crüxshadows ředitel festivalu.

Mezi nejznámější singly nepochybně patří Sophia a Birthday z desky DreamCypher z roku 2006. Ty téměř neustále útočili na samý vrchol americké hitparády U.S. Hot 100 Singles Sales a do špičky světové darkwave scény patří dodnes.

Martin Peška