Dle minulých vyjádření této sympatické party bylo uvedení alba jako celku prodlužováno záměrně. „Chtěli jsme, aby byla naše tvorba dostupnější. Proto jsme na nové CD dlouhodobě upozorňovali formou vydávání jednotlivých písniček. To vedlo k tomu, že v den vydání už máme sedm(!) videoklipů," podotkl klávesista a zpěvák Pavel Ladra.

Datum vydání 11. září 2018 bylo zvoleno jako reakce na události z 11. září 2001. Podle Vesperu se právě tímto dnem svět nevratně změnil v jakési panoptikum pitoreskních postav. Hodní amíci, zlí teroristé
a další figury světové scény. Ale samotné písničky o těch velkých událostech vůbec nepojednávají.

„Chtěli jsme, aby naše hudba reflektovala pocity a události blízké každému člověku. A tak vznikl soubor archetypálních postav, o nichž si my sami nemyslíme nic dobrého. Je to ukázkový výběr vlastností, které se zuby nehty snažíme nemít," vysvětlil Milan Jahodář, kapelník Vesperu.

Hudební skupina Vesper.

A tak na albu najdete písničky pojednávající o namyšlených zbohatlících, klevetných ženách, chorobných sukničkářích, škodolibých a hrabivých lidech, ale také song o youtuberech a nebo výstrahu před osobním vyhořením. Celý komplet uzavírá více než jedenáctiminutový opus Pan Optikum s téměř pohádkovým příběhem.

Pan Optikum je pro kapelu zároveň uzavřením prvních deseti let existence. Za tu dobu se z kluků „z garáže" stali respektovanou značkou na regionální scéně. Vydali pět alb, natočili devět videoklipů a odehráli nespočet koncertů ať už samostatně nebo na společných scénách se slavnějšími kolegy.