Nakonec nespadla deště ani kapka a malí i velcí diváci si užili pestrý program. Kromě domácího Kašpárka v rohlíku, který na festivalu slavil desáté narozeniny a vystoupil jak na svém Kašpárkově valníku, tak ukončil program největší Magnet scény, kde mu vypomohla i zpěvačka Tonya Graves a jeho muzikanti bavili kromě kašpárkovských hitů i imitací hudebních žánrů, sklidila největší úspěch holandská kapela Bazzookas. Ta vystoupila dvakrát na střeše svého žlutého školního autobusu s nímž brázdí silnice celé Evropy, a jednou na hlavní scéně. Pokaždé s porcí energického ska, kterým nejen fanoušky roztančila, ale ještě je bavila spoustou fórků a legrácek.

Fotit jen první tři písničky? Ale kdeže, dredatý zpěvák klidně zastavil písničku v její polovině a celá kapela zapuzovala fotografům, jindy pozval na pódium k výuce tance nejdříve dítě a potom i jeho matku, na závěr koncertu seskočila celá kapela z pódia mezi diváky ke společné fotce. Kromě nich a Kašpárka v rohlíku na největší scéně zahráli a zazpívali ještě Kolínský Big Band s hostujícím Michalem Malátným, Bára Poláková s kapelou, Vypsaná fiXa a rapující Kapitán Demo. Na Kašpárkově valníku ještě vtipná trojice říkající si BomBarďák nebo nymburští muzikanti známí z kapely Blue Effect s černošským zpěvákem a kytaristou Honzou Ponocným hrající zajímavý rock pod značkou Vanua 2.

Malešov se dobýval již po patnácté.
OBRAZEM: Malešov se dobýval již po patnácté
Holandští muzikanti John Slim Houtbraken zahráli v Blues Café. Foto: Lukáš Bečán
Holandští muzikanti John Slim Houtbraken zahráli v Blues Café

Ale Kefír není jen hudební festival – takže zatímco někdo si pod pódiem broukal Nafrněnou nebo Vinaře zaranžované pro swingový orchestr, jiný právě v tu chvíli mlátil do obří bicí soupravy, vedl polštářovou bitvu, sledoval některé z divadelních nebo artistických představení, jezdil na travní sekačce, vznášel se na sedačce zavěšené pod jeřábem, visel na horolezeckém laně v koruně stromu, ležel na posteli a poslouchal pohádky nebo příběhy čtené Pavlem Šimčíkem, Arnoštem Goldflamem nebo Oldřichem Navrátilem případně využíval dalších z mnoha atrakcí, hrátek a vychytávek. Nejvytrvalejší, nejodvážnější a nejvěrnější fanoušci využili nabídky tří druhů stanů a přímo v areálu přespali. Odměnou jim byla nejen ranní snídaně, ale i koncert kapely Mixle v Piksle. A ti, kteří vymysleli nejoriginálnější název ulice stanového městečka, dostali nejen klíč od města, ale i titul Čestný starosta kefírovské čtvrti snů.