VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třetí nejlepší twirler na světě by se rád stal ekonomem nebo právníkem

Čáslav - Vynikajícího úspěchu dosáhli tři juniorští tanečníci twirlingového teamu Avanti při Základní umělecké škole v Čáslavi na mistrovství světa v belgickém Gentu.

17.4.2009
SDÍLEJ:

Lubomír Kábrt (zleva), Monika Šubínová a Josef Hlaváček.Foto: DENÍK/Ondřej Dvořák

Třetí místo v solové mužské kategorii získal na šampionátu osmnáctiletý Josef Hlaváček. Kromě něj se také výborně umístil další junior Lubomír Kábrt, jenž získal sedmé místo v kategorii solo baton a osmou příčku v kategorii solo rhytmic twirl (tanec s hůlkou), a Monika Šubínová, která na mistrovství skončila třicátá druhá v kategorii rhytmic twirl. Umístila se tak nejlépe ze tří zúčastněných Češek. Celý tým doprovázela na soutěži absolventka Daniela Vaňátková, která je zástupkyní umělecké vedoucí teamu Avanti Hany Neumanové.

Josefe, když jste odjížděl na mistrovství, napadlo vás, že byste mohl dosáhnout takového úspěchu?

J. H.: Ne, něco takového jsem ani zdaleka nečekal. Předpokládal jsem spíše, že skončím čtyři pět míst před koncem. I účast v nejlepší desítce bych před mistrovstvím považoval za obrovský úspěch. Soutěž má čtyři kola. Ze semifinále postupuje šest nejlepších do finále. Když jsem se mezi nimi ocitl, byl jsem si skoro jistý, že skončím šestý. Nestalo se a já jsem stanul na stupních vítězů. Neočekával jsem to už proto, že na rozdíl od ostatních národů, kde se twirlingu věnují padesát šedesát let, v České republice má tento sport tradici jen několik let.

Pro zajímavost, zástupci kterých zemí se umístili před vámi? A kolik bylo celkově účastníků?

J. H.: Vyhrál Američan, druhý byl Chorvat. Účastníků v mé kategorii bylo patnáct. Jednalo se o závodníky, kteří skončili do třetího místa na mistrovstvích jednotlivých zemí.

Jak vysoko sám pro sebe tento úspěch stavíte?

J. H.: Je to můj zatím největší úspěch, který překonal i druhé místo z mistrovství Evropy v Brně. Nečekal jsem, že někdy přijde ještě něco většího. Třetí místo z Belgie mi především přináší pocit, že bych je měl na příštím mistrovství za tři roky obhájit. To už ale budu v seniorské kategorii a tam jsou ti závodníci ještě mnohem lepší. Budu tedy na tom muset ještě zapracovat a ještě se zlepšit.

Chtěl byste se tomuto sportovnímu odvětví do budoucna věnovat profesionálně?

J. H.: Uvažuji, že bych si udělal lektorské zkoušky. Potom bych mohl twirling vyučovat. Určitě by to však nebylo mé hlavní zaměstnání.

Prozradíte tedy, kam budou po maturitě na Gymnáziu v Čáslavi, která vás čeká příští rok, směřovat vaše kroky?

J. H.: Uvažuji o studiu na vysoké škole ekonomické nebo zkusím práva.

V čem se závodní provozování twirlingu liší například od klasického tance?

J. H.: Významným rozdílem je například právě skutečnost, že klasický tanec nenabízí možnost soutěžit na mezinárodní scéně.

Moniko, jak hodnotíte vy váš výsledek na mistrovství světa?

M. Š.: Jela jsem tam s tím, že bych nechtěla být úplně poslední. Nakonec se mi podařilo porazit obě dívky z České republiky, s čímž jsem velice spokojená. Rozhodně jsem s tím jsem nepočítala.

Luboši, vy jste soutěžil dokonce ve dvou disciplínách, kterou považujete za obtížnější?

L. K.: Těžší byl určitě Rhytmic.

Danielo, vy jste na mistrovství zasedla v mezinárodní porotě. Co to pro vás znamená?

D. V.: Je to úžasná zkušenost. Díky tomu vím, na co si porota dává pozor, jak se cítí a jak vnímá to vystoupení. Člen poroty nemůže vystoupení vnímat komplexně, musí se soustředit pouze na tu součást vystoupení, kterou hodnotí.

Dá se to přirovnat například ke krasobruslení?

D. V.: Jisté společné prvky to má. Narozdíl od krasobruslení ale porota uděluje srážkové a plusové body. V těch plusových se hodnotí umělecký dojem, celková choreografie. Ve srážkových bodech se vnímají pouze ty věci, které tam nemají být. Celkem je možné nasbírat sto bodů, čehož však žádný ze závodníků nedosáhne.

Co čeká twirlingový team Avanti při Základní umělecké školy v Čáslavi v nejbližší budoucnosti?

H. N.: Rozhodně nebudeme odpočívat. Už zítra odjíždíme na mistrovství Čech do Klatov. Stejně jako dosud se naše činnost samozřejmě neobejde bez nutných finančních prostředků. Kromě finanční podpory, kterou nám poskytuje Základní umělecká škola v Čáslavi, proto bychom uvítali i další příspěvky. Byli bychom velmi rádi, kdyby se nám ozval nějaký sponzor, který by naše snažení chtěl podpořit. Je naším přáním, abychom se dostali na profesionální úroveň i v oblasti kostýmů a doplňků, které jsou velice nákladné. Závěrem bychom chtěli velmi poděkovat městu Čáslav a Základní umělecké škole v Čáslavi za finanční podporu.

Autor: Ondřej Dvořák

17.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Kostel v Bohdanči má novou fresku
24

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Kutné Hory mají za sebou další kolo v rámci krajské ligy, ve kterém zavítali do Vlašimi. Sobotní den byl pro Sršně úspěšný, když zvítězili vysoko 7:1.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Robert Fulghum navštívil Zruč

Zruč n/S /FOTOGALERIE/ - Ve spolkovém domě diváci obsadili hlediště a čekali na hosta - amerického spisovatele, unitářského pastora, filosofa, učitele, zpěváka, malíře Roberta Fulghuma, který se do Česka pravidelně vrací.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení