„Nejideálnější teorie vychází z praxe. Toužil jsem vytvořit obraz v souladu s hudbou, protože i barva má svůj zvuk,“ řekl o své práci Ilja Bojanovský.

Třicet let působil jako hlavní kameraman hudebních pořadů v České televizi. Specializoval se na pořady s hudební tematikou. Autorsky se podílel na vzniku operních televizních projektů, na cyklu Hudba z respiria i na přímých přenosech z Pražského jara.

Ilja Bojanovský strávil větší část života v Praze, srdcem však zůstal neustále spjat z Kutnou Horou.

„Mé přátelství s Iljou vznikalo na Vidláku a v kutnohorském divadle, kam s otcem Antonínem docházeli na každé ochotnické představení,“ vzpomíná Zdeněk Vrba, kutnohorský rodák a dlouholetý Bojanovského přítel.

„Ilja byl člověk s velkým srdcem a dovedl dělat lidem radost. Nejen vlídným slovem, ale hlavně kouzelnými fotografiemi Kutné Hory, které vyšly v několika publikacích,“ připomněl Zdeněk Vrba tvorbu Ilji Bojanovského.

Připomenout dnes již uzavřené Bojanovského dílo by vydalo na studii o počátcích a vývoji české televizní tvorby i o vzdělávání fotografů a kameramanů na pražské FAMU, kde mnoho let působil. Jenom jeho práce televizní čítá na tisíc tři sta inscenací a dokumentů.

Poslední rozloučení s klasikem české televizní tvorby se koná v pátek dvacátého února, od třinácti hodin, ve velké síni Strašnického krematoria v Praze.