Devět let už navštěvují milci čaje svoji Dobrou čajovnu na Jungmaňáku. V pondělí od 18 hodin se koná oslava u příležitosti tohoto výročí. Majitel a čajovník Jan Drchal se v předvečer oslavy podělil o své dojmy.

Co čeká návštěvníky při pondělní oslavě?

Pojali jsme to oproti předešlým letům v malém stylu, spíše pro přátele a štamgasty. To je i z toho důvodu, že to letos vyšlo na všední den. Venku se bude připravovat čaj ve stylu kung fu. K tomu budou takové špízy.

Jakými změnami čajovna na Jungmaňáku za těch devět let prošla?

Hlavní změnou byla změna majitele před pěti lety.

Nejste kutnohorský rodák, jak jste se sem do města vlastně dostal?

Přijel jsem do Kutné Hory a líbilo se mi tu. Líbilo se mi Jungmannovo náměstí a celé to okolí čajovny. Dal jsem v práci výpověď , prodal byt a přistěhoval se sem.

A co dál se za tu dobu změnilo?

Změnil se interiér a bude se ještě předělávat.

A co se týká sortimentu?

Doplnili jsme jemné sorty čaje. Z padesáti jsme v nabídníčku zvýšili počet čajů na asi sto dva. Rozšířila se i nabídka keramiky.

S čajovnou je spojena také celá řada kulturních akcí v Kutné Hoře. Jak to vnímáte?

Pořádáme koncerty především v kapli Božího těla. U příležitosti letošního výročí v pátek vystoupil Ondřej Smeykal, který patří ke špičkám hráčů na didgeridoo.

Jaká je nejbližší budoucnost Dobré čajovny?

Teď od prvního ledna se poprvé za celou historii stane licenční, takže budeme mít právo školit lidi. Je to takové ocenění od milců čaje.

Jaký je vůbec postoj veřejnosti k čajovnám?

Čajovna je něco mezi hospodou a kostelem. Lidé se tu chtějí pobavit, nechtějí se setkávat v nějaké zakouřené a hlučné místnosti. Setkávají se tu bez rozdílu věku, pohlaví, náboženství nebo sociálního začlenění. Je příjemné si posedět v klidu u šálku čaje. Chodí sem často studenti, kteří se nechtějí opít v hospodě. Čaj jim nabízí jiné možnosti ke komunikaci. Přináší jim pohodu. Mohou si tu číst, pohodlně se usadit, lehnout nebo si zahrát deskovou hru „Go“.

A jaký je vztah lidí k čaji?

Když člověk přijde, tak vlastně většina přechází od těch pytlíkových čajů. Najednou zjistí, kolik existuje různých druhů čajů. Postupně je zkoušejí a jejich chutě se začínají zjemňovat.

Součástí oslavy výročí by mělo být také odhalení pamětní desky?

Je to vlastně deska s tím, že tento dům, kde se čajovna nachází, má status kulturní památky. Pochází z patnáctého století. My bychom tuto desku chtěli zpět umístit.