Po americkém top kytaristovi Mike Sternovi tedy přiveze po celé planetě uznávaný kutnohorský baskytarista Pa〜vel Jakub Ryba dalšího hudebníka z první světové ligy jazzu. Jejich počin dostal název P. J. Ryba Tour and The Fish Man.

Dean Brown do České republiky přicestoval ve středu. Je jedním z nejvyhledávanějších hráčů na kytaru A kategorie jak pro nahrávání, tak pro koncerty a nedílnou částí světové elektrické jazz and fusion scény posledních pětadvaceti let.

Pavel Jakub Ryba je precizním hráčem na obyčejnou i bezpražcovou baskytaru, který dokáže na svých koncertech propojit jazz, rock, klasickou i populární hudbu. Často vystupuje v zahraničí a spolupracoval s řadou předních instrumentalistů. Jeho spoluhrá〜či již byli například americký kytarista Gary Lucas či polský zpěvák, baskytarista a klávesista Józef Skrzek z kapely S.B.B.

Jazzový virtuos na bezpražcovou elektrickou basu nebo český Jaco Pastorius, tak bývá Ryba často titulován. Vděčí za to recenzentce Paule Edelsteinové z časopisu Jazziz Magazine, kde jeho sólové album Yes, Yes, No, No bylo tři měsíce na vrcholu žebříčku ve společnosti velikánů, jako jsou Pat Metheny, Charles Mingus či Joe Zawinul.

Ryba podepsal exkluzivní smlouvu

V letošním roce se stal Ryba prvním Čechem, se kterým americký výrobce hudebních nástrojů Fender podepsal exkluzivní smlouvu. Pro firmu bude nejen hrát, ale budou podle něj vyrábět i kytary s jeho jménem. „Změnili jsme podstatně tělo, zúžili, ztenčili a prodloužili krk. Nový je eben na hmatníku, opěrka pod ruku a wood blok mezi snímači. Zejména wood block mě mrzí, že jsem s tím nic za bolševika neudělal, protože jsem ho vymyslel už v roce 1982. Je to pomůcka na jednodušší hraní na můj styl. Až teprve nyní se tyto pomůcky začínají objevovat u basistů ve světě,“ uvedl ke svým novým modelům Pavel Jakub Ryba.

Martin Peška