„Začínal jsem drezúrou koní. Pak přišli na řadu velbloudi a teď sibiřští tygři. Těm se věnuji asi pět let,“ vyjmenoval drezér.

Práci se zvířaty se začal věnovat přibližně v deseti letech. Ve „smečce“ má nyní tygra Arona a tygřice Sambu, Rumbu a Čaču. „Každé zvíře je jiné. Aron je na samce hrozně hodný. Samice si ale hlídá. Když jdu do manéže, tak si musím dávat pozor hlavně na něho. Sice nikdy nekousnul, ale přece jen je to šelma a ten pud v sobě má, a vždycky je to riziko,“ řekl Jan Aleš. „Samice Rumba je naopak ta, které se občas nechce a postaví si hlavu,“ doplnil Aleš.

Kousky, které se předvádí v manéži, se zvířata učí poměrně lehce. Musí se ale s nimi začít odmalička. „Ze všeho nejdůležitější je, aby se s nimi člověk skamarádil,“ tvrdí pětadvacetiletý muž.

Zprvu je výcvik spíše hrou. Postupně se šelmy posazují na stoličky a pak se za hovězí pamlsek učí další věci.

Musí s nimi být každodenní kontakt a neustále se musí cvičit. „Neexistuje, že bych například odjel na dovolenou,“ krčí smutně rameny drezér největšího tuzemského cirkusu.

Andres přivezl dětem do Kutné Hory i zoologickou zahradu

Třídenní hostování cirkusu Andres v Kutné Hoře začalo středečním vystoupením ve vyhřívaném stanu, který pojme až dva tisíce diváků a vyrostl na tradičním místě poblíž supermarketu Albert.

K vrcholům programové nabídky patří drezura sibiřských tygrů. Cirkus, jenž se podle informace produkce řadí k největším v České republice, nabízí také výcvik koní, velbloudů a dalších zvířat, vystoupení artistů, akrobatů a klaunů. Čtvrteční představení začne v 17 hodin, páteční o šedesát minut dříve. Pro návštěvníky je připravena denně od 10 hodin i prohlídka cirkusové zoologické zahrady, možnost focení dětí polaroidem na velbloudech a s mláďaty tygra.

Současnými majiteli jsou Jan a Anna Alešovi, zástupci čtvrtého pokolení cirkusové generace. Existenci dokládají listiny minimálně k roku 1896, původně se cirkus jmenoval Aleš.