Šestatřicetiletá medvědice Rocky i přes svůj vysoký věk jezdí v manéži na kole a na motorce. „Je stále živá a na své cirkusové rekvizity velice žárlivá. Proto ani moc nepomýšlí na zasloužený odpočinek, i když bychom jí ho už chtěli dopřát,“ řekla manželka principála Marie Berousková. Diváci se mohou těšit také na pětatřicetiletou slonici Nairu, která se představí v nezvyklé drezúře společně se zebrami.

„Klademe velký důraz na vysokou profesionální úroveň všech vystoupení a naše umělecká choreografie včetně celého programu se pravidelně mění každé dva roky. Zrovna nyní uvedeme některé novinky,“ předeslala Berousková.

Národní cirkus originál Berousek se usadil v Kutné Hoře na obvyklém prostranství nedaleko čerpací stanice Jet. Vystoupení se uskuteční v pátek od 17 hodin, v sobotu a v neděli od 14 hodin. „Chtěli jsme začít už o den dříve, ale plány nám překazila víkendová vichřice, kvůli které jsme včas nedokázali postavit vytápěný stan a všechno připravit,“ podotkla Marie Berousková.

Cirkus čítá asi sedmdesát kusů zvířat, slony, medvědy, velbloudy, zebry, lamy, poníky, opice a také koně andaluské, lipické, arabské a fríské. Zajímavé představení trvá přes dvě a čtvrt hodiny a návštěvníci se nebudou nudit ani o přestávce. Děti se mohou nechat vyfotit s medvíďaty, nabízí se i prohlídka zvěřince. „Ten je přístupný každý den od deseti hodin, aby se lidé mohli přesvědčit, že všechna vystupující zvířata opravdu máme,“ upřesnila Berousková.

Na slovíčko s paní principálovou…

Národní cirkus originál Berousek se v Kutné Hoře představil před rokem, kdy se zvěřinec rozrostl o mládě velblouda. Máte ho ještě?

Ano. Dostalo jméno Izabela. Letos zase čekáme mláďata od velbloudů a opičky, ale přesné datum zatím nevíme.

Jaký je vůbec v současné době život cirkusových umělců?

Není lehký. Řadu podmínek nám diktuje Evropská unie. Například jsme museli přizpůsobit všechny transporty a výběhy pro zvířata, aby měla co největší pohodlí. Není snadné to zvládnout pro tolik zvířat, ale splňujeme všechny normy.

Máte už stanovený rozpis letošních štací?

Sezonu začínáme právě v Kutné Hoře, pak navštívíme Chrudim, Svitavy, Přerov, Prostějov, Olomouc. A co bude dál, se uvidí. Cirkusů je totiž spousta a všechny se snaží diváky něčím zaujmout.

Chystáte se také do ciziny?

Zahraniční štace mají naplánované dcera a syn. V zimě jezdí převážně do Německa na vánoční programy.

Jak jste vlastně strávili zimu?

Na zimovišti v Bylanech u Českého Brodu, kde jsme pořád měli co dělat. Nejdřív jsme se připravovali na Vánoce a po nich začala krutá práce. Secvičení nového programu, oprava stanů a přípravy na novou štaci.