Jednalo se o příběh z autorského pera Šárky Sloupové, která se jako vedoucí skupiny ujala režie a vžila se do role sudičky a čertice.

Rozhovor se Šárkou Sloupovou

Můžete stručně přiblížit děj vaší pohádky?
Bojácným princ byl poslán svým otcem do světa, aby si našel nevěstu. Potkal se s Aničkou a oba v sobě našli zalíbení. Dívku chtěl ovšem za ženu i Lucifer, ale ten se nakonec musel spokojit s čerticí.

Jak byste vy sama zhodnotila vaše snažení?
Vzhledem k tomu, že se jednalo o první vystoupení amatérské dramaticko - divadelní skupiny Budík, byla jsem na začátku docela hodně nervózní. Stejně jako všichni další účinkující, protože většina z nich stála na jevišti v divadle úplně poprvé. Sama jsem s výsledkem spokojená. Myslím si, že jsme měli úspěch. Vypozoroval jsem to z reakcí děti, které se dobře bavily, smály se a tleskaly nám. A proto doufám, že se zase spolu brzy uvidíme.

Už máte domluvené další termíny tohoto představení?
Pochopitelně bychom rádi tuto pohádku hrály dál, pokud o to bude zájem a vyjde to. Rozeslala jsem nabídky do dalších divadel, například do Čáslavi, Nymburka a Poděbrad. Takže uvidíme.

Jak jste byla spokojena s diváckou účastí?
Trochu nám uškodilo počasí, protože bylo venku krásně, a tak nemělo moc lidí myšlenky jít zrovna do divadla a ještě na nějakou neznámou skupinu. Ale všem, kteří přišli, moc děkujeme za podporu.

Jak dlouho jste vystoupení nacvičovali?
Ve finální podobě od loňského října, ovšem ve skutečnosti mnohem déle. Původně měli pohádku hrát jiní herci, ale všechno trvalo příliš dlouhou dobu, a tak se mezitím dostali na školy a nemohli již dojíždět na zkoušky. Samotný příběh jsem napsala ještě v době, kdy jsem byla na střední škole.

Jakou historii má amatérská dramaticko - divadelní skupina Budík?
Vznikla v říjnu loňského roku a dá se říct, že je to takové pokračování již zaniklého Divadelního spolku Krach, ale s novými lidmi. Budík se vyprofiloval i z dramaticko - divadelního kroužku, který vedu při Domu dětí a mládeže Dominik v Kutné Hoře. Úzce spolupracujeme také s ochotnickým spolkem Tyl. Průměrný věk je asi tak patnáct let. Dveře máme otevřené pro další zájemce, nezříkáme se ani lidí, kteří by nám pomohli s technickým zázemím.

Co v dohledné době chystáte?
Blíží se konec divadelní sezony, takže se těšíme na odpočinek. Ovšem čekají nás další hry. Protože všechny zdi mají uši, nerada bych v tuto chvíli více prozrazovala, aby nám nápad někdo nevyfoukl. Snad mohu aspoň říct, že chystáme poměrně velký projekt pro děti a k tomu ještě hru pro dospělé. Doufejme, že to všechno stačíme včas nacvičit a v příští sezoně se veřejnosti předvedeme.

Rozhovor s Miroslavem Zajíčkem

Hereckou premiéru na prknech, co znamenají svět, má po nedělní pohádce O Radimovi a Aničce v Tylově divadle za sebou Miroslav Zajíček z Červených Janovic, představitel titulní role a čtrnáctiletý žák osmé třídy.

Jak si spokojený se svým debutem?
Myslím, že to bylo dobré. Vyplatila se nám dostatečná a poctivá příprava, nic jsme nechtěli ponechat náhodě. Byla to moje první herecká zkušenost poté, co jsem se přihlásil do dramatického kroužku v Domě dětí a mládeže Dominik v Kutné Hoře. Už máme něco dalšího v plánu, ale více prozrazovat v tuto chvíli nechci.

Ztvárnil si roli bojácného prince Radima. Jak ses s ním ztotožnil?
Role mi sedla docela dobře, ale bojácný rozhodně nejsem. Charakterizoval bych se spíš jako společenský člověk, který má rád legraci.

Jak bylo těžké se naučit text?
Bylo ho docela dost, ale problémy jsem neměl. Učil jsem se ho v podstatě týden. Při představení mi vypadlo jen jedno slovo, takže všechno v pohodě.

Předpokládám, že jsi měl trému…
Tréma byla dost velká už od soboty. A postupně vzrůstala. Uklidnil jsem se až od druhého obrazu a pak jsem mohl vnímat i diváky. Všiml jsem si, že z naší rodiny se jich přišlo podívat asi dvacet.

Počítáš s tím, že u herectví zůstaneš?
Kdyby to vyšlo, chtěl bych se jednou stát profesionálním hercem, nebo alespoň pokračovat jako ochotník. Prozatím ale zkusím hotelovou nebo ekonomickou střední školu.

Jaké jsou tvé herecké vzory?
Mohu jmenovat Helenou Růžičkovou, Jiřinu Bohdalovou, Lukáše Hejlíka a pak ještě několik amerických herců.