VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavné muzikálové melodie se opět rozezní v Tylově divadle

Kutná Hora - Diváci fixovaní na televizi často nabývají dojmu, že jediní dobří herci jsou ti, kteří se objevují na obrazovce. To je však velmi zkreslený dojem.

26.9.2008
SDÍLEJ:

Herečka Eva Reiterová v roli Dolly Leviové.Foto: archiv Evy Reiterové

V pražských i oblastních divadlech působí řada skvělých herců, kteří mají tu smůlu, a nebo spíš štěstí, že je televize zatím minula. Nejsou sice tak široce známí, ale to nic neubírá na jejich hereckých výkonech. Ba naopak. Jednou z nich je také Eva Reiterová, která hraje v Mladé Boleslavi. Rozhovor s ní se uskutečnil v rámci příprav uvedení představení Hello, Dolly! v Kutné Hoře.

Dolly je jistě jednou z vašich velkých životních rolí. Předcházelo nastudování této role nějaké výraznější setkání s tímto příběhem?
Ano. Znala jsem velmi dobře film s Barbrou Streisandovou, a ten mě vlastně dávno před naším představením okouzlil. Ale samozřejmě jsem netušila, že Dolly budu sama někdy hrát. A pak jsem si říkala: když ji mám hrát, tak úplně jinak - Streisandové bylo tehdy osmadvacet, kdežto mně je přeci jenom padesát. Myslím si, že je pro hru výhodnější, když je Dolly starší. Text je tak napsaný. Dolly má poslední možnost s někým žít. Ale abych se vrátila k otázce – také jsem viděla představení s Jitkou Molavcovou.

A jak se vám líbilo?
Mám Jitku Molavcovou ráda. A líbila se mi i jako Dolly.

Ještě se na Dolly zeptám. Ale teď bych se rád vrátil do vašich začátečnických let. V době vašeho studia na DAMU jste jako host hrála v Divadle Na zábradlí pod režijním vedením Evalda Schorma. Bývá zvykem, že herci v rozhovorech na tuhle legendu „nezapomenou vzpomenout“. Jak na něj vzpomínáte vy?
Úžasný člověk. V Divadle Na Zábradlí jsem hrála ve třech představeních. Byly to záskoky za Míšu Myškovou. Ona měla tehdy, myslím, rizikové těhotenství a já musela během čtrnácti dnů nastudovat všechny tři inscenace, ve kterých hrála. Bylo to hrozně hektické. Představení, které mě z těch tří uchvátilo nejvíce, byl Maratón, který režíroval právě Evald Schorm. Do něj jsem naskočila jen několik repríz po premiéře. Představení bylo čerstvé pro všechny zúčastněné. Evald byl úžasně inspirativní. Dával strašně moc věcí do souvislostí. Musela jsem zaskakovat rychle, tak mě radili úplně všichni: Karel Heřmánek, Pavel Zedníček, Ladislav Mrkvička… Evald Schorm stál opodál a říkal: „Teda, děvče, to ti nezávidím. Já vím, je to hrůza, hrát to za tak krátkou dobu. Ale přemýšlej si o tom a ono to půjde…“ Byl vynikající.

Po škole jste pak s manželem odešla za Janem Kačerem do Ostravy. Tam jste vytvořila řadu rolí a pobyla šest let. Následoval Liberec, a zase šest let. Je to náhoda nebo je ten šestiletý cyklus taková optimální doba, aby herec poznal prostředí, sžil se s ním, získal diváky, vydal ze sebe maximum a pak přešel dál, aby se neopakoval?
Ne, ne, to je náhoda. I když sama pro sebe si říkám, že mám takové „šestiletky“. Do Ostravy jsme odešli za režisérem Janem Kačerem. Práce s ním byla bezvadná. Když odešel do Prahy, už nás v Ostravě nic moc nedrželo, a tak jsme se vydali za režisérem Petrem Paloušem do Liberce. Předpokládali jsme, že práce s ním bude jiná a také zajímavá.

A naplnila tato spolupráce vaše očekávání?
Ano. Bylo to jedno z nejpříjemnějších setkání i proto, že jako dramaturg s ním spolupracoval vynikající překladatel Alois Bejblík.

A když porovnáte Ostravu s Libercem, v čem se ty štace shodovaly a v čem byly jiné?
Obě divadla byla vícesouborová: měla činohru, balet, operu a v Ostravě dokonce operetu. Ale jinak to byla úplně jiná města s úplně jiným publikem. Ostrava, i když samozřejmě ještě socialistická, byla už tehdy takovým „mezinárodním městem“. Pracovali tam nejen Češi, ale také Slováci, Poláci… Naproti tomu Liberec byl uzavřenější. Rozdíl byl i v tom, že tam bylo výrazné operní publikum, které dávalo přednost opeře před činohrou.

Ale nejdéle jste nyní ve vašem rodišti, tedy v Mladé Boleslavi. Tamní divadlo má výbornou pověst. V čem vidíte jeho přednosti vy?
Jednak se tady vytvořil soubor lidí, kteří spolu opravdu chtějí hrát, což je velmi podstatné. Polovina souboru sice v Mladé Boleslavi nebydlí a dojíždí z Prahy, která je na dosah, ale právě blízkost kulturního centra je inspirativní. Další předností, která mě napadá, je vazba na mladé publikum. Kolem divadla je několik středních škol a stalo se zvykem, že studenti do divadla opravdu chodí. A snad rádi. Dokonce účinkují i v několika představeních, například ve Vančurově Josefíně. Mladoboleslavské publikum má vůbec své divadlo rádo a hýčká si ho. A neobvyklou podporu mu také poskytuje město.

Vraťme se k muzikálu Hello, Dolly! Když jsem vás viděl v hlavní roli, musel jsem ocenit, jak jste suverénně ovládla prostor – nejen jeviště, ale i hlediště. Je to taková sympatická verva. A říkal jsem si, že byste byla dobrou učitelkou. A pak jsem se dozvěděl, že jste rok studovala pedagogickou fakultu a že jste opravdu před angažmá v Boleslavi krátce učila na Základní umělecké škole v Praze. Jaký je tedy váš vztah k tomuto povolání?
Já se před pedagogy hluboce skláním, protože si uvědomuji, že je to takový běh na dlouhou trať. Obdivuji je, protože já bych takovou vytrvalost asi neměla. Mám v rodině pedagožku, švagrová je učitelka, a když slyším, jak v současnosti balancuje mezi ředitelem, dětmi a rodiči, tak si říkám: klobouk dolů, že to zvládá a že to vydrží. A to jsem docela razantní člověk. Obdivuji, že přes to všechno chtějí pedagogové dál učit a dokonce učí rádi. Myslím, že prestiž učitelského povolání mizí a podivná drzost, která panuje všeobecně ve společnosti, se projevuje právě i ve škole.

V „Dolly“ krásně zpíváte. Kde jste získala průpravu?
Moji rodiče říkávali, že jsem prý svým zpěvem „obtěžovala“ už odmalička. Zpívala jsem pořád – při malování i při usínání. Odbornou průpravu jsem získala na DAMU – zpěv byl jedním ze studijních předmětů. Na škole se vůbec muzicírovalo hodně. I později jsem absolvovala spoustu představení, ve kterých se zpívalo. A pak - hudbu a zpěv mám moc ráda.

V poslední době jsem vás viděl ve dvou představeních, která mají, vzhledem k vaší roli, něco společného. V obou „naháníte“ mužského. A v obou případech hraje toho chlapa váš herecký kolega Petr Bucháček. Je to náhoda, že se toto schéma opakuje?
To záleží čistě na režisérovi, jak nás obsadí. Do toho nemají herci opravdu co mluvit.

Ve všech hrách, ve kterých jsem vás viděl, hrajete ženy starší, než ve skutečnost jste. Nebo jinak: nebráníte se tomu vypadat starší. Teď proti mně sedí mladá půvabná žena (chvíli se musím s Evou Reiterovou „hádat“, že tomu tak je) a já musím obdivovat tu proměnu na jevišti. Jak se vám tyhle ženské hrají.
No pozor, tohle jsou ještě mladice! Představte si, že já taky hrála tetičku Otovi Jirákovi – a ten oslaví příští rok šedesátiny – a dokonce maminku svému manželovi! Ale vážně: mě to hrozně baví být pokaždé jiná. A potěší mě, když třeba někoho potkám, a on říká, že byl na tom a tom představení… A já mu do toho skočím s tím, že jsem tam hrála. A on se diví, kterou roli, protože mě nepoznal. Když mu prozradím, že třeba manželku Radka Brzobohatého, tak je překvapený: „Vážně?! Vždyť to byla taková stará ženská!“ Když mě lidi nepoznávají, tak to je pro mě pochvala. Není mně blízké herectví, při kterém člověk všechno „štrykuje“ na sebe. Jsou kolegové, kteří tak hrají. Zjednodušeně řečeno: nepřizpůsobují se postavě, ale postavu přizpůsobují sobě. I když jsou někteří z nich vynikající, já sama dávám přednost proměnám. Proměňuji se ráda.

Pozvánka do Tylova divadla

Energická Dolly Leviová, která dokáže obdivuhodně zasahovat nejen do osudů jiných lidí, ale hravě režíruje i život svůj, bude na jevišti Tylova divadla opět kralovat v pondělí 29. září od 19.30 hodin.

Muzikál Hello, Dolly!, jehož autoři jsou Jerry Herman a Michael Stewart, se stal celosvětově proslulým zejména díky filmové verzi s Barbrou Streisandovou v hlavní roli. Do Kutné Hory jej přiveze Městské divadlo Mladá Boleslav.

Stálý úspěch tohoto amerického muzikálu tkví velkou měrou v hluboce lidském příběhu o lásce a překonávání osamělosti, stejně jako v humoru a nestárnoucích melodiích. Byl napsán podle znamenité divadelní hry Thorntona Wildera Dohazovačka. Mladoboleslavské zpracování slavného muzikálu podle kritiky předčilo, nejen kostýmy a výpravou, řadu muzikálů pražských. V hlavní roli Dolly se představí skvělá Eva Reiterová, dále se představí Petr Bucháček, Martin Hrubý, Ivo Theimer či Petra Nakládalová. Výpravnou scénu navrhl David Mrázek, krásné kostýmy Jolana Izbická Schofield, režisérem je Radek Balaš.

Vladimír Císař

Místo události:
26.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 6 500 Kč

Pracovníci v oblasti osobních služeb jinde neuvedení Pradlena. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6500 kč, mzda max. 8000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Vetešníková Hana Mgr., tel.: 321 796 232, po - pá 7 - 14 hod,, e-mail: vetesnikova@usphradek.cz,, osobně: Červený Hrádek 45, po - pá 7 - 14 hod., , Náplň práce:, třídění prádla, obsluha prádelenské techniky, žehlení a skládání prádla, drobné opravy oblečení., , Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba - dlouhý a krátký týden., , Zaměstnanecké výhody:, Wellness pobyty, příspěvek na stravování.. Pracoviště: Domov na hrádku, poskytovatel sociálních služeb, 285 04 Uhlířské Janovice. Informace: Hana Vetešníková, +420 321 796 232.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 14 000 Kč

Strojírenští kovodělníci Hrotař/ka, kontrolor/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Poskytujeme náborový příspěvek ve výši 5 000,-., Náplň práce: opracování odlitků (jednoduché ruční práce při obrušování s ručním elektrickým nářadím), kontrola a třídění odlitků., Nabízíme: svoz zaměstnanců do zaměstnání, stravenky, hrazená rehabilitace a masáže., V případě zájmu se hlaste telefonicky (denně 9-18hod.), nebo pište na uvedený email, případně se dostavte osobně na pracoviště (Po-Pá, 9-11:00 hod.). , Místo výkonu práce: Potěhy 35. Pracoviště: Kovop potěhy s.r.o., 285 63 Tupadly. Informace: Eliška Pokorná, +420 602 303 408.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 20 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme řidiče s profesním průkazem a průkaz na autojeřáb je výhodou. V případě Vašeho zájmu o nabízené pracovní místo zašlete prosím Váš životopis na uvedený e-mail: smekalova@inpro-caslav.cz. Pokud Váš životopis bude odpovídat uvedené pozici, budete pozváni k osobnímu pohovoru s ředitelem firmy.. Pracoviště: Inpro čáslav s.r.o., Jeníkovská, č.p. 1815, 286 01 Čáslav. Informace: Lucie Smékalová, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 500 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodavač v pet shopu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: výuční list nebo SŠ, komunikační schopnosti a příjemné vystupování, zodpovědnost, spolehlivost a týmové chování. Praxe v oboru prodeje chovatelských potřeb výhodou. Nástupní plat bude stanoven podle doložené kvalifikace. , Vedení menšího kolektivu lidí, znalost řešení reklamací v maloobchodě,, odolnost vůči stresu, časová flexibilita, znalost práce na PC. Možnost dalšího kariérního postupu., V případě zájmu se hlaste telefonicky nebo e-mailem. , Místo výkonu práce: Pod Divadlem 640, Kutná Hora.. Pracoviště: Profizoo s.r.o., Pod Divadlem, č.p. 640, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Šárka Miškovská, +420 607 360 000.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath u soudu.

Soud Rathovi nepřikývl, pár tisíc mu přiznal

Ilustrační fotografie.

Za Prahou se žije o dost jinak nežli v metropoli

Nemaká, napadá opozice středočeskou hejtmanku

Střední Čechy – Ostře nabito před veřejným zasedáním zastupitelů, kteří budou ve čtvrtek jednat na krajském úřadě, má středočeská opozice. Na hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) se v pátek jménem zastupitelského klubu ODS osopil místopředseda strany Martin Kupka. Vytkl jí nízkou účast na zasedáních rady kraje.

OBRAZEM: Na zámeckou pouť proudily davy lidí

Kačina - Areálu zámku Kačina hostil v neděli tradiční Zámeckou pouť Rudolfa Chotka, která přilákala tisíce návštěvníků. Nejednalo se o klasickou pouť s atrakcemi, ale o pestrou směsici stánků s netradičním zbožím, občerstvením nebo o tvořivé dílny.

Zájemci o podnikatelskou slávu se mohou přihlásit. I být přihlášeni

Střední Čechy – Zviditelnit se v regionálním měřítku – a třeba i uspět na celostátní úrovni. Takovou příležitost středočeským podnikatelům a živnostníkům, kteří vynikají ve svém oboru, nabízejí organizátoři již zavedených soutěží o firmu roku a živnostníka roku, které letos vstupují do třináctého ročníku. David Pavlát jménem pořadatelů upozornil, že největší podnikatelské klání v republice nabízí příležitost dát o sobě vědět – a získat tak nové zákazníky, ale i přátelství nebo obchodní vztahy.

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT