V pražských i oblastních divadlech působí řada skvělých herců, kteří mají tu smůlu, a nebo spíš štěstí, že je televize zatím minula. Nejsou sice tak široce známí, ale to nic neubírá na jejich hereckých výkonech. Ba naopak. Jednou z nich je také Eva Reiterová, která hraje v Mladé Boleslavi. Rozhovor s ní se uskutečnil v rámci příprav uvedení představení Hello, Dolly! v Kutné Hoře.

Dolly je jistě jednou z vašich velkých životních rolí. Předcházelo nastudování této role nějaké výraznější setkání s tímto příběhem?
Ano. Znala jsem velmi dobře film s Barbrou Streisandovou, a ten mě vlastně dávno před naším představením okouzlil. Ale samozřejmě jsem netušila, že Dolly budu sama někdy hrát. A pak jsem si říkala: když ji mám hrát, tak úplně jinak - Streisandové bylo tehdy osmadvacet, kdežto mně je přeci jenom padesát. Myslím si, že je pro hru výhodnější, když je Dolly starší. Text je tak napsaný. Dolly má poslední možnost s někým žít. Ale abych se vrátila k otázce – také jsem viděla představení s Jitkou Molavcovou.

A jak se vám líbilo?
Mám Jitku Molavcovou ráda. A líbila se mi i jako Dolly.

Ještě se na Dolly zeptám. Ale teď bych se rád vrátil do vašich začátečnických let. V době vašeho studia na DAMU jste jako host hrála v Divadle Na zábradlí pod režijním vedením Evalda Schorma. Bývá zvykem, že herci v rozhovorech na tuhle legendu „nezapomenou vzpomenout“. Jak na něj vzpomínáte vy?
Úžasný člověk. V Divadle Na Zábradlí jsem hrála ve třech představeních. Byly to záskoky za Míšu Myškovou. Ona měla tehdy, myslím, rizikové těhotenství a já musela během čtrnácti dnů nastudovat všechny tři inscenace, ve kterých hrála. Bylo to hrozně hektické. Představení, které mě z těch tří uchvátilo nejvíce, byl Maratón, který režíroval právě Evald Schorm. Do něj jsem naskočila jen několik repríz po premiéře. Představení bylo čerstvé pro všechny zúčastněné. Evald byl úžasně inspirativní. Dával strašně moc věcí do souvislostí. Musela jsem zaskakovat rychle, tak mě radili úplně všichni: Karel Heřmánek, Pavel Zedníček, Ladislav Mrkvička… Evald Schorm stál opodál a říkal: „Teda, děvče, to ti nezávidím. Já vím, je to hrůza, hrát to za tak krátkou dobu. Ale přemýšlej si o tom a ono to půjde…“ Byl vynikající.

Po škole jste pak s manželem odešla za Janem Kačerem do Ostravy. Tam jste vytvořila řadu rolí a pobyla šest let. Následoval Liberec, a zase šest let. Je to náhoda nebo je ten šestiletý cyklus taková optimální doba, aby herec poznal prostředí, sžil se s ním, získal diváky, vydal ze sebe maximum a pak přešel dál, aby se neopakoval?
Ne, ne, to je náhoda. I když sama pro sebe si říkám, že mám takové „šestiletky“. Do Ostravy jsme odešli za režisérem Janem Kačerem. Práce s ním byla bezvadná. Když odešel do Prahy, už nás v Ostravě nic moc nedrželo, a tak jsme se vydali za režisérem Petrem Paloušem do Liberce. Předpokládali jsme, že práce s ním bude jiná a také zajímavá.

A naplnila tato spolupráce vaše očekávání?
Ano. Bylo to jedno z nejpříjemnějších setkání i proto, že jako dramaturg s ním spolupracoval vynikající překladatel Alois Bejblík.

A když porovnáte Ostravu s Libercem, v čem se ty štace shodovaly a v čem byly jiné?
Obě divadla byla vícesouborová: měla činohru, balet, operu a v Ostravě dokonce operetu. Ale jinak to byla úplně jiná města s úplně jiným publikem. Ostrava, i když samozřejmě ještě socialistická, byla už tehdy takovým „mezinárodním městem“. Pracovali tam nejen Češi, ale také Slováci, Poláci… Naproti tomu Liberec byl uzavřenější. Rozdíl byl i v tom, že tam bylo výrazné operní publikum, které dávalo přednost opeře před činohrou.

Ale nejdéle jste nyní ve vašem rodišti, tedy v Mladé Boleslavi. Tamní divadlo má výbornou pověst. V čem vidíte jeho přednosti vy?
Jednak se tady vytvořil soubor lidí, kteří spolu opravdu chtějí hrát, což je velmi podstatné. Polovina souboru sice v Mladé Boleslavi nebydlí a dojíždí z Prahy, která je na dosah, ale právě blízkost kulturního centra je inspirativní. Další předností, která mě napadá, je vazba na mladé publikum. Kolem divadla je několik středních škol a stalo se zvykem, že studenti do divadla opravdu chodí. A snad rádi. Dokonce účinkují i v několika představeních, například ve Vančurově Josefíně. Mladoboleslavské publikum má vůbec své divadlo rádo a hýčká si ho. A neobvyklou podporu mu také poskytuje město.

Vraťme se k muzikálu Hello, Dolly! Když jsem vás viděl v hlavní roli, musel jsem ocenit, jak jste suverénně ovládla prostor – nejen jeviště, ale i hlediště. Je to taková sympatická verva. A říkal jsem si, že byste byla dobrou učitelkou. A pak jsem se dozvěděl, že jste rok studovala pedagogickou fakultu a že jste opravdu před angažmá v Boleslavi krátce učila na Základní umělecké škole v Praze. Jaký je tedy váš vztah k tomuto povolání?
Já se před pedagogy hluboce skláním, protože si uvědomuji, že je to takový běh na dlouhou trať. Obdivuji je, protože já bych takovou vytrvalost asi neměla. Mám v rodině pedagožku, švagrová je učitelka, a když slyším, jak v současnosti balancuje mezi ředitelem, dětmi a rodiči, tak si říkám: klobouk dolů, že to zvládá a že to vydrží. A to jsem docela razantní člověk. Obdivuji, že přes to všechno chtějí pedagogové dál učit a dokonce učí rádi. Myslím, že prestiž učitelského povolání mizí a podivná drzost, která panuje všeobecně ve společnosti, se projevuje právě i ve škole.

V „Dolly“ krásně zpíváte. Kde jste získala průpravu?
Moji rodiče říkávali, že jsem prý svým zpěvem „obtěžovala“ už odmalička. Zpívala jsem pořád – při malování i při usínání. Odbornou průpravu jsem získala na DAMU – zpěv byl jedním ze studijních předmětů. Na škole se vůbec muzicírovalo hodně. I později jsem absolvovala spoustu představení, ve kterých se zpívalo. A pak - hudbu a zpěv mám moc ráda.

V poslední době jsem vás viděl ve dvou představeních, která mají, vzhledem k vaší roli, něco společného. V obou „naháníte“ mužského. A v obou případech hraje toho chlapa váš herecký kolega Petr Bucháček. Je to náhoda, že se toto schéma opakuje?
To záleží čistě na režisérovi, jak nás obsadí. Do toho nemají herci opravdu co mluvit.

Ve všech hrách, ve kterých jsem vás viděl, hrajete ženy starší, než ve skutečnost jste. Nebo jinak: nebráníte se tomu vypadat starší. Teď proti mně sedí mladá půvabná žena (chvíli se musím s Evou Reiterovou „hádat“, že tomu tak je) a já musím obdivovat tu proměnu na jevišti. Jak se vám tyhle ženské hrají.
No pozor, tohle jsou ještě mladice! Představte si, že já taky hrála tetičku Otovi Jirákovi – a ten oslaví příští rok šedesátiny – a dokonce maminku svému manželovi! Ale vážně: mě to hrozně baví být pokaždé jiná. A potěší mě, když třeba někoho potkám, a on říká, že byl na tom a tom představení… A já mu do toho skočím s tím, že jsem tam hrála. A on se diví, kterou roli, protože mě nepoznal. Když mu prozradím, že třeba manželku Radka Brzobohatého, tak je překvapený: „Vážně?! Vždyť to byla taková stará ženská!“ Když mě lidi nepoznávají, tak to je pro mě pochvala. Není mně blízké herectví, při kterém člověk všechno „štrykuje“ na sebe. Jsou kolegové, kteří tak hrají. Zjednodušeně řečeno: nepřizpůsobují se postavě, ale postavu přizpůsobují sobě. I když jsou někteří z nich vynikající, já sama dávám přednost proměnám. Proměňuji se ráda.

Pozvánka do Tylova divadla

Energická Dolly Leviová, která dokáže obdivuhodně zasahovat nejen do osudů jiných lidí, ale hravě režíruje i život svůj, bude na jevišti Tylova divadla opět kralovat v pondělí 29. září od 19.30 hodin.

Muzikál Hello, Dolly!, jehož autoři jsou Jerry Herman a Michael Stewart, se stal celosvětově proslulým zejména díky filmové verzi s Barbrou Streisandovou v hlavní roli. Do Kutné Hory jej přiveze Městské divadlo Mladá Boleslav.

Stálý úspěch tohoto amerického muzikálu tkví velkou měrou v hluboce lidském příběhu o lásce a překonávání osamělosti, stejně jako v humoru a nestárnoucích melodiích. Byl napsán podle znamenité divadelní hry Thorntona Wildera Dohazovačka. Mladoboleslavské zpracování slavného muzikálu podle kritiky předčilo, nejen kostýmy a výpravou, řadu muzikálů pražských. V hlavní roli Dolly se představí skvělá Eva Reiterová, dále se představí Petr Bucháček, Martin Hrubý, Ivo Theimer či Petra Nakládalová. Výpravnou scénu navrhl David Mrázek, krásné kostýmy Jolana Izbická Schofield, režisérem je Radek Balaš.

Vladimír Císař