Ve hře zazněly melodie Oskara Nedbala, režie se ujal Jan Schmid a na jevišti se pohybovalo, hrálo, tančilo a zpívalo skoro dvacet herců Studia Ypsilon. Objevily se tam tak známé tváře jako Pavel Nový (ten sice berle stále používá, ale je schopen s určitými obtížemi chodit i bez nich), Petr Vacek, Jiří Lábus, Martin Dejdar, Jana Synková, Zuzana Měsíčková nebo Lenka Loubalová.

Divadlo hraje už více než čtyřicet let. A mnozí herci v Ypsilonce účinkují od jejího založení do dnešních dnů. Divadlo začínalo v Liberci pod záštitou Naivního divadla. Tenkrát šli do práce na novém divadle s elánem a s krédem „Na divadle je všechno možné“. A toto heslo naplňují dodnes.

Pokud si někdo bude hledat informace o Ypsilonce, dostane možná pocit, že nejčastější slovo, používané v souvislosti s divadlem, je slovo hravost. A jeho obsah naplnil soubor i ve hře uvedené v Kutné Hoře. I zde se uplatnila zvláštní poetika divadla Ypsilon a inteligentní humor. Právě toto jsou věci, které přitahují už tolik let do hlediště jejich věrné a nadšené diváky.

O tom, jak je v divadle vše relativní, svědčí i skutečnost, že Ypsilonka umí natahovat a smršťovat čas. Na plakátech a ve smlouvách je psáno, že divadelní představení trvá dvě hodiny dvacet minut. Ovšem, jak zaznělo několikrát v zákulisí, nic není nikdy jisté. Záleží na citlivosti obecenstva. Jestliže se publikum chytne hned na začátku, chytnou se drápkem i herci, a začne koncertní féerie improvizace a hříček. A pak se prý snadno může stát, že z dvouhodinového představení je představení tříhodinové. Zkrátka, na divadle je všechno možné.

Rozhovor s herečkou Janou Synkovou

Od jeho zrodu působí v divadle Ypsilon herečka Jana Synková. Je známá z mnoha filmových rolí, například jako teta Kateřina v Saturninovi, za kterou byla nominována na cenu Českého lva za nejlepší výkon ve vedlejší roli. Léta žije v manželském svazku s režisérem Janem Schmidem.

Jak dlouho hrajete v divadle Ypsilon?
No dlouho, vlastně od začátku divadla Ypsilon. Já jsem nejdřív byla v libereckém divadla F. X. Šaldy, po studiu na DAMU mě tehdejší ředitel Vlach pozval, abych tam hrála. Divadlo v Liberci mělo v té době velmi dobrý zvuk. A zároveň jsem hrála v divadle Ypsilon. A když se Ypsilonka zprofesionalizovala, přešla jsem do ní nastálo. To bylo v osmašedesátém roce.

Kdy jste s divadlem opustili Liberec? A nelitujete toho vy osobně?
Z Liberce jsme odcházeli v roce 1978. A já jsem původem z Prahy, takže nelituji. V Praze jsme nejdřív hráli pod Divadlem Jiřího Wolkera, nejdřív jako ateliér, pak jsme se teprve osamostatnili.

Kterou roli máte nejraději? Na kterou nejvíc vzpomínáte?
To se těžko dá říct. Ráda vzpomínám na hru Dvanáct křesel Ostapa Bendera. Pak na hru Třináct vůní, kde jsem hrála Marušku. To režíroval Evald Schorm. Vzpomínám na Lady Makbeth, ono těch rolí je opravdu tolik, že se nedá vzpomínat na všechny.

Jak se vám líbí Kutná Hora?
Kutná Hora je hezké město. Tentokrát jsme neměli moc šanci něco vidět, to víte, přijedete do města a máte tak akorát čas se připravit na představení. Ale párkrát jsme tady už byli. Taky tady měl svatbu náš výtvarník Miroslav Melena, bral si tady svou druhou ženu, ve Vlašském dvoře.

Nedávno ale výtvarník Miroslav Melena zemřel.
Ano, to bylo hodně smutné. Pro celý soubor to byla velká rána. Ale na tu svatbu tady v Kutné Hoře vzpomínáme moc rádi. Moc hezké to tehdy bylo. Ale taky už je to hodně let.

Jaké jsou kladeny nároky na herce divadla Ypsilon? Je to dost fyzicky náročné představení, jak bylo vidět.
No, když vstoupíte na jeviště, tak to nevnímáte. Ale každý musí být vybavení hudebně i tanečně. Každý hraje na nějaký hudební nástroj nebo zpívá. Musíme být uvolnění. A ten humor, který vnímáte na jevišti, ten opravdu mezi námi funguje i mimo jeviště.

Kolik odehraje Ypsilonka za měsíc představení?
Devatenáct, dvacet, dvacet dva. Z toho tak dvě představení hrajeme mimo Prahu. Děti už máme velké, mají vlastní rodiny. A tak máme na starosti jenom psa. Ale za to velkého. Už se na něho těšíme, až přijedeme po představení domů.

Božena Mokrošová