„Chceme jim ukázat, že hlavní pomoc najdou sami v sobě, ve své intuici,“ poznamenala Helena Kostelníková, předsedkyně občanského sdružení Otevřené oči. Právě na tomto festivalu chtěli veřejnosti ukázat, jak je možné se uvolnit a zbavit zbytečného stresu. „Začínáme s kresbou portrétů a dalším stupněm je potom malba pastely,“ popsala. Zároveň se snaží lidem otevřít cestu harmonie prostřednictvím hudby a hry na kytaru. Nechybí ani čtení z ruky, z karet a numerologie, která má zájemcům o tento způsob odpovídání na své životní obtíže má ukázat, o čem vlastně toto všechno je.
V rámci festivalu se rovněž představili se svými pracemi tvůrci portrétů tužkou technikou takzvané automatické kresby. Její průkopnicí je v Čáslavi Miroslava Cempírková, která vedla kurz na místním gymnáziu, kde učí výtvarnou výchovu a němčinu.
Co je podstatou automatické kresby nebo takzvané kresby s užitím pravé mozkové hemisféry? „V dětství člověk maluje s pomocí pravé hemisféry a tedy bez zábran. Postupem času převládne ta levá, která má na starosti logické uvažování. Dospělý pak řekne, že kreslit nebude, protože to vypadá jinak než ve skutečnosti a z toho má i depresi,“ popsala Miroslava Cempírková. V rámci kurzů se lidé uvolní a opět začnou využívat pravou hemisféru, tak jako dítě. „U mnohých to vyvolává dokonce silné emoce,“ zdůraznila Cempírková s tím, že je to pro účastníky opravdu silný zážitek. Používají se cviky k propojování opačných stran těla nebo se kreslí takzvaně naslepo, kdy se dívá na předlohu a vpravo kreslí bez pohledu. Jak nám ještě prozradila, tak při kreslení portrétu je nezbytné se odpoutat od toho, co konkrétně kreslíme, ale věnovat se jednotlivým tvarům.