Je to jediný festival, který je založen na principu tvůrčí dílny. „Na pozvání violoncellisty Jiřího Bárty přijíždějí každoročně počátkem června do Kutné Hory vynikající domácí a zahraniční sólisté, aby zde v průběhu jednoho týdne intenzivně zkoušeli a večer předvedli své umění při celkem devíti koncertech v rámci festivalu,“ předeslala výkonná ředitelka festivalu Alena Turková. Každý koncert, který posluchači navštíví, je tedy zároveň hudebním originálem.
Koncerty se uskuteční v prostorách kutnohorských historických objektů, které zároveň spoluvytvářejí jejich atmosféru. „Letos jsme situovali pět koncertů do chrámu svaté Barbory, kde díky pódiu a speciální akustické zástěně vznikl prostor, který se může srovnávat s koncertními sály,“ přiblížila Turková. Další koncerty se uskuteční v kapli Božího těla, Jezuitské koleji a na základní umělecké škole.

Pozvání přijali fenomenální japonský houslista Daishin Kashimoto, francouzský klarinetista Michel Raison, potřetí přijede klavírista Konstantin Lifschitz, Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Markem Ivanovićem, ale také již dobře známí sóloví umělci – Roman Patočka, Karel Untermüller, Radek Baborák a jiní.

„Pokračujeme v duchu kratších koncertů bez pauzy, kde stavíme do paralel věci klasické se soudobými, které by nás třeba nenapadlo dát do souvislostí,“ zmínil umělecký ředitel festivalu a viloncellista Jiří Bárta, který přiblížil i některé z koncertů.

První večer zahájí Preludiem při svíčkách v kapli Božího těla. Návštěvníci tak budou moci zřejmě poprvé slyšet v Čechách Opus 11, ze kterého se většinou hraje jen část známá z válečného filmu Četa, a která se v Americe stala smuteční skladbou.

Zajímavým, netradičním koncertem bude pondělní Vox Animae. „Už dávno jsem měl sen věnovat koncert zvířatům. Jsou to naši spolutvorové, kteří si to zaslouží,“ podotkl Bárta. Návštěvníci si vychutnají skladbu nazvanou Hlas velryby. Ten navodí neobvyklým použitím elektricky zesíleného violoncella a flétny spolu se zvukově upraveným klavírem a diváci si vychutnají pocit hloubek oceánu s tajemnými hlasy velryb. Ke slovu se dostanou i varhany chrámu svaté Barbory.

Ve středu se mohou posluchači těšit na multikulturní koncert, kdy se představí známý český hráč na didgeridoo Ondřej Smeykal.

Poprvé za čtyři roky je na programu koncert s orchestrem. V pátek vystoupí Pardubická komorní filharmonie. „Jestli by se mě někdo zeptal na hudbu, kterou si s sebou vezmu na opuštěný ostrov, určitě bych doma nechtěl nechat Schubertův Kvintet,“ prozradil Bárta. Festival končí právě touto skladbou.