V úterý se zde bude natáčet část z televizního životopisného filmu o René de Chateaubriandovi ve francouzsko - české koprodukci.

„Pracujeme na filmu, který mapuje celý pohnutý a barvitý Chateaubriandův život, včetně doby, kdy navštívil Čechy s poselstvím pro exilového francouzského krále Karla X. Hlavní roli spisovatele a diplomata Chateaubrianda ztvární francouzský herec Frederic Diefenthal,“ uvedl produkční Michal Přikryl.

Literát a diplomat

François – Auguste – René de Chateaubriand byl francouzský konzervativec, diplomat a spisovatel. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů romantismu ve francouzské literatuře. V roce 1791 podnikl cestu do Severní Ameriky, která měla zásadní význam pro jeho tvorbu. Novelou „Atala aneb Láska dvou divochů na poušti“ vnesl jako první do evropské literatury vysněný obraz exotické americké krajiny. Od roku 1800 působil krátce ve službách císařské diplomacie. Období revolučního teroru strávil v exilu. Za restaurace se vrátil do diplomatických služeb a pět let dokonce působil jako ministr zahraničí Francie. Jako diplomat také dvakrát navštívil Prahu.

Česko – francouzský filmový štáb má už za sebou natáčení na Dobříši a čeká na něho ještě například hlavní město, kde Chateaubriand během svého pobytu bydlel v Saské ulici u Karlova mostu.