Soubor Merlin ze slovenské Sniny vystoupil ve středu v Tylově divadle v Kutné Hoře s pozoruhodným představením Celtic Energy – The Best Of Irish Dance.

„Snažíme se tancem předávat radost, naši tanečníci se na jevišti radují, a to je cítit. Diváci se potřebují nabít energicky i emočně. Ukazujeme, jak se dá pracovat s irskou stepařskou technikou, předvádíme vše, od tradičního stylu až po modernu, je to něco na způsob vesmírné invaze, crazy tanec. A hlavně vše musí být odlehčené,“ vysvětlil filozofii slovenského souboru jeho zakladatel a choreograf Peter Barančík.

Mix namíchaný z taneční virtuozity, podmanivých melodií, rytmu a irského stepu se proměnil v dokonalou show. Aby mohla být snímána stepařská technika, musely být na jevišti namontovány citlivé mikrofony. Tanec, stejně jako hra barevných světel, se staly součástí velké divadelně – taneční podívané. Pomalejší lyrické pasáže plynule přecházely v části dynamické, rychlé a strhující. Světelné efekty umocňovaly strhující atmosféru. Tanečníci předávali svým působivým tancem pocit radosti i smutku. Energie, která z nich vyzařovala, dokázala strhnout i diváky v sále a mnohému z přihlížejících hrály nohy do rytmu irských melodií. Publikum nestihlo ani tleskat tak rychle, jako tančili členové skupiny Merlin.

„Představení bylo výborné, opravdu mě nadopovalo energií, ráda jsem přišla,“ řekla jedna z divaček Dagmar Hejlová.

Božena Mokrošová