V tomto oboru má Jaromír Procházka co nabídnout, jako fotograf je činný již více jak čtyřicet let, z toho přes třicet let profesionálně. Před jeho objektivem se vystřídala úctyhodná řádka významných osobností, dokumentoval i dvě zásadní dějinné události, sovětskou okupaci roku 1968 a sametovou revoluci v roce 1989.

Recept Jaromíra Procházky

Zapékané chlebíčky
pro nečekanou návštěvu

Suroviny:

Veky na chlebíčky, vejce, sýr na strouhání (eidam, gouda, uzený, niva…), šunka nebo salám, nakládané houbičky, nakládané olivy, křen, česnek, cibule, barevné paprikové lusky, rajčata, pórek

Postup:

Kvůli pestrosti chlebíčků připravte několik druhů. Zvolte tedy česnekové, s houbami, olivami, uzeninou, zeleninou… Do mísy nastrouhejte na jemno tvrdý sýr (zvolte druh podle své chuti). Přidejte na kostičky nakrájenou šunku nebo salám, cibuli, česnek, zeleninu. Směs spojte rozkvedlaným vajíčkem. Plátky chlebíčkové veky rozrovnejte na plech. Můžete ho vyložit pečicím papírem. Na jednotlivé plátky rozprostřete připravené směsi a navrchu je můžete ještě dozdobit třeba plátkem rajčete, proužky barevných paprik, na plátky pokrájenými olivami. Plech s nazdobenými chlebíčky vložte do vyhřáté trouby a svrchu zapékejte asi 15 minut, dokud nejsou křupavé. Návštěvě je podávejte nejlépe ještě teplé.

Lešek Semelka a Pavel Zedníček na snímku J. Procházky z roku 1989

Fotograf Jaromír Procházka

Kutnohorským rodákem se stal v roce 1937, kdy přišel na svět. Když vyrostl a dokončil základní vzdělání, vyučil se v Příbrami strojním zámečníkem. Potom nastoupil do Rudných dolů Kaňk. Odtud putoval do Uranových dolů v Jáchymově, kde musel pracovat až do vojny. Po vojně nastoupil do Tatry Kolín a dálkově začal studovat obor umělecká fotografie na středočeské Lidové konzervatoři. V roce 1969 ji ukončil absolutoriem a stal se uměleckým forografem. Profesionálně se oboru věnuje od roku 1979 a je majitelem početného fotoarzenálu i spousty filmového materiálu. Letos si připomíná čtyřicetileté působení na pozici fotokronikáře Kutné Hory. O dva roky kratší dobu zajišťuje fotodokumentaci všech místních událostí také pro Státní okresní archiv v Kutné Hoře.

První periodikum, které otisklo Procházkovu fotografii, byl v roce 1961 týdeník Úder. Na snímku byl tehdy zachycen zimní fotbalový trénink hráčů kutnohorské Sparty. Postupně přibývaly další regionální a celostátní noviny a časopisy: Krásné město, Květy, Stadion, Svoboda, Práce, Rudé Právo…
Před jeho objektivem se vystřídaly zajímavé osobnosti doby tehdejší - Gusta Fučíková, kosmonauti Remek a Gubarev, Gustáv Husák, ale i porevoluční - Pavel Tigrid, princ Filip, Václav Havel… Fotograficky dokumentoval i dvě velké dějinné události: srpen 68 i listopad 89.

Fotografie Jaromíra Procházky byly vystaveny v řadě měst různých zemí - v tehdejším Sovětském svazu, v Bulharsku, Polsku, Maďarsku, v Německu, Portugalsku, na Slovensku, ve Francii, Španělsku či USA. V pařížském sídle UNESCO visela po dobu šesti týdnů kolekce jeho fotografií památek Kutné Hory.


Recepty,fotografie a informace z předchozích pořadů Vaříme v Mozaice aneb Co se skrývá pod pokličkou najdete zde:
Naďa Konvalinková, Lucie Nosová