„Celé je to improvizované. Scénka má reálné jádro a je o syslovi, kterého jeden horník propil v hospodě a nechal ho tam jako zálohu,“ řekl herec Miroslav Štrobl. Horníci podle jeho slov dříve používali sysla v dolech jako indikátor špatných plynů.

Občanské sdružení Kaňk pořádalo spolu se členy hornicko – historického spolku Barbora tuto akci potřetí v řadě.

Na návštěvníky čekaly stánky, občerstvení a bohatý doprovodný program. Ty nejmenší zabavil kejklíř s kouzelníkem.

Letošní novinkou byly nafukovací hrady a výtvarná dílna pod vedením Jany Štolbové.

„Jsem tady na jarmarku podruhé a moc se mi tu líbí. Ten kostel a stará zástavba jsou krásné. Líbí se mi, jak to tady na Kaňku vedou. Myslím si, že ostatní malé obce nebo příměstské části mohou Kaňku jenom závidět,“ pochvalovala si Irena Svobodová.

Své brány otevřel areál Rudných dolů

Kostel svatého Vavřince, který se v současné době rekonstruuje, měli lidé možnost navštívit právě v rámci jarmarku. Své brány pro veřejnost otevřel také areál Rudných dolů na Kaňku.

V Mozaice si organizátoři v čele s Malvínou Krepsovou přichystali hned tři výstavy. Letecké modely předvedl Bohumil Beran, obrazy Sergej Korsaj z Ukrajiny a perníky Marta Fojtová.

„Dneska tu vystavuji poprvé. Perníky, které tu mám, jsem pekla zhruba z dvaceti kil těsta. Jejich příprava trvala celkově asi čtyři měsíce,“ řekla kaňkovská rodačka.

Perníkářka Fojtová vystavovala také sto let staré formy na perníky, které jsou, jak sama řekla, rodinným pokladem.

Celé odpoledne hrála přítomným kapela Stanislava Jelínka.