Že ale k udržení přízně čtenářů je třeba více než jen rozsáhlý knižní fond, ví personál knihoven na okrese dobře. To je důvodem, proč se zde chystá mnoho akcí, ale i obnovování zařízení interiérů.

Hana Vilimovská ze zručské knihovny připomněla, že knihovna se v roce 2012 stěhovala do nových prostor. Sídlí nyní ve spolkovém domě v nové části města a byla kompletně vybavena novým zařízením – regály, křesla, stolky, půjčovní pulty a v dětské knihovně přibyla interaktivní tabule. „Během tohoto roku si čtenáři i knihovnice zvykali na nové prostředí. Nyní už určitě vládne spokojenost na obou stranách," uvedla knihovnice Vilimovská.
Že si knihovna našla krásné a důstojné zázemí, dosvědčuje podle jejích slov i návštěvnost. „Čtenářů je spousty, proto neustále doplňujeme knižní fond novinkami. Pochopitelně nemůžeme koupit všechny knihy. Ale pokud někdo požaduje knihu, jíž nemáme, seženeme ji z jiné knihovny," zdůraznila.

O zajímavé programy ve zručské knihovně není nouze. Pomalu se rozjíždí další ročník „Literárního kroužku Kamarád". Do toho docházejí děti ze třetích tříd a každý týden si v dětské knihovně čtou, připomínají si různá výročí, čeká je podzimní i předvánoční tvoření.

„Jedenkrát měsíčně nás pak navštíví předškoláci z Mateřské školy Malostranská na svoji pohádku a povídání. Pro dospělé připravujeme na říjen besedu „Alternativní medicína" a na listopad „Rumunské hory"," prozradila Vilimovská.

Čáslav
Na nezájem čtenářů si nemůže stěžovat ani knihovna v Čáslavi. Ředitelka Městského muzea a knihovny v Čáslavi Soňa Dedíková řekla, že se již několik let počet čtenářů téměř nemění. Knihovna ale neusíná na vavřínech. „Rozhodně bude letos zakoupených více nových knih oproti loňskému roku, stejně jako bude o něco víc koupených CD, především mluveného slova, tedy audioknih," řekla ředitelka.

Do konce roku bude mít knihovnický personál v Čáslavi hodně napilno. „Plánujeme vánoční vystoupení v klubu důchodců, vyhlášení dětské literární soutěže s tématem básničky o knížkách a čtení, slavnostní vyhlášení vítězů literární soutěže Čáslav 2013, výstavu fotografií z cest Ostrovy zeleného mysu," vyjmenovala Dědíková a pokračovala: „Kromě toho připravujeme i přednášku o animovaném filmu, další semestr přednášek Univerzity volného času pro seniory a případně i další besedy, pokud se nabídnou přednášející bez nároku na honorář."

Chybět letos nebudou ani předvánoční pásma pro základní a mateřské školy.

Pro udržení přízně čtenářů vsadila knihovna v Čáslavi i na chuťové buňky i zrakové vjemy. „V knihovně máme nový automat na kávu, který přináší čtenářům zpříjemnění návštěv, nově zakoupeny byly také barevné židle do dětského oddělení," prozradila Soňa Dědíková.

Kutná Hora
Pozadu nezůstane ani Kutná Hora. Mnoho místních návštěvníků hledá v knihovně kurzy Univerzity volného času, které jsou opět obsazeny do posledního místa. Úspěch mají i autorská čtení, besedy se spisovateli i dalšími zajímavými osobnostmi převážně kulturního života.
„Za první pololetí navštívilo knihovnu 31 873 návštěvníků, vypůjčilo se 106 424 knížek, časopisů, zvukových knih a dalších medií," řekla ředitelka Gabriela Jarkulišová a dodala i porovnání například s rokem 2010. „Počet návštěvníků tehdy byl 28 104, ale zato se vypůjčilo 107 801."
Že by kutnohorskou knihovnu čekalo v příštích měsících klidné období, se rozhodně říci nedá. Až do čtvrtka potrvá na zahradě u knihovny velká knižní burza pod širým nebem, kdy jsou nabídnuty příchozím za symbolické ceny neupotřebitelné dary od čtenářů či vyřazené, nevyhovující knížky z fondů knihovny.

Čtenáři z řad seniorů se zase mohou těšit na sobotu 28. září, kdy budou knihovnu reprezentovat v projektu Galerie Středočeského kraje „Umění spojení". Příští týden je pak Týdnem knihoven, v rámci kterého bude každý den věnován jedné věkové kategorii. Ve čtvrtek 17. října pak kutnohorská knihovna letos naposledy přivítá projekt Listování s Lukášem Hejlíkem, který tentokrát osobitým způsobem představí knížku „Už je tady zas" o fiktivním návratu Adolfa Hitlera.

Uhlířské Janovice
Průměrně osm až deset čtenářů za měsíc zapisuje do svých členských seznamů i vedoucí knihovny v Uhlířských Janovicích Renata Bartáková.
„Ve školním roce to je někdy i víc. Děti jdou do školy, dostanou povinnou četbu a některé se, lidově řečeno, chytí a půjčují si potom i dál nejen povinnou četbu," potvrdila knihovnice. Přesto nejvíce čtenářů přibilo koncem školního roku, kdy byli zaregistrováni prvňáčci. „Letos jsme dělali historicky první pasování na čtenáře, kde děti dostávaly dárky a jedním z nich byl i čtenářský průkaz do knihovny. Nově se registrují i pracující, ale i senioři," připomněla Bartáková.

Knižní fond je v Uhlířských Janovicích obměňován průběžně. Knihovnický personál má daný určitý objem peněz, které jsou určené na nákup knihy.
Do konce roku se plán uhlířskojanovické knihovny zaměří hlavně na děti. Nezapomene ale ani na své dospělé příznivce. „S žáčky prvních tříd se již připravuji na pasování na čtenáře. Scházíme se jednou měsíčně. Dále jsou připravena autorská čtení pro druhé a čtvrté třídy se spisovatelem Janem Opatřilem, který napsal knihy o kapříku Metlíkovi. V říjnu a listopadu nás čekají kurzy malování technikou Boba Rosse, o které byl veliký zájem a které byly ihned obsazené," vyjmenovala Renata Bartáková a rovněž podotkla, že se chystají i další akce, ale ještě nejsou stoprocentně potvrzené, takže prozatím zůstanou zahaleny tajemstvím.

Vrdy
Stejně jako v ostatních knihovnách i ve Vrdech přibývají čtenáři z řad mladších ročníků. Vedoucí Petra Kobelová řekla, že z toho má velkou radost.
Do konce roku se v knihovně určitě uskuteční několik workshopů, například výrobu ručního papíru nebo korálkování. „V úterý 1. října opět přijede projekt Listování se scénickým čtením z knihy Ivy Procházkové Myši patří do nebe. Na přelomu října a listopadu budou děti přespávat v knihovně v rámci Hororové noci," přiblížila Kobelová s tím, že určitě něco vymyslí i na den dětské knihy.
„Jelikož jsem do knihovny na spolupráci získala i spřízněnou duši Veroniku Šimonovou, můžeme se pochlubit, že úspěšně odstartoval náš nový čtenářský klub. V plánu jsou ale i tematické soboty, kdy budeme promítat filmové adaptace nejen dětských knih," uzavřela vedoucí. ⋌

Nápad na čtenářský klub vznikl z umělecké fotografie

Jedna z fotografií, které dopomohly k založení čtenářského klubu ve Vrdech.

Čtenářský klub je ve vrdské knihovně žhavou novinkou. Vede jej Veronika Šimonová, jež o sobě říká, že je „knihomolka".

Začněme obligátně, jak klub vznikl? Byl to váš nápad?
Vytvoření čtenářského klubu nebyl můj nápad. Napadlo to Petru Kobelovou, která má místní knihovnu na starost.

Jen tak za vámi přišla a řekla „Povedete čtenářský klub"?
Bylo to hrozně milé a nápadité, dá se říct. S mou kamarádkou Petrou Čížkovou jsme byly fotit fotografie ve Zbyslavi, kde jsem si zahrála na „modelku". Jelikož mám ráda knihy, tak se fotilo převážně právě s knihami. Tyto fotky se pak umístily na internet, a tak moc zaujaly naší skvělou knihovnici a kamarádku, která pak dostala nápad, aby vznikl čtenářský klub a já ho vedla.

Takže se dá říct, že nápad vznikl z fotografie? To je skvělé, ale jistě to nebyl jediný důvod, proč jste byla vybrána právě vy.
Jsem taková „knihomolka" odmala. Byla jsem k tomu vedená svou skvělou mamkou. Proto, když nabídka klubu přiletěla, neváhala jsem ani na minutu. Chci ukázat, že kniha nemusí být tak otravná, jak si dnešní děti myslí. Vztah k literatuře mám velký, právě proto i studuji už druhým rokem na vysoké škole v Pardubicích, na filozofické fakultě obor historicko-literární studia.

Máte nějakého oblíbeného autora či knihu?
Tak přesně na téhle otázce, jsme se s dětmi na prvním setkání klubu zasekly. Vybrat oblíbenou knihou mezi těmi tucty mých oblíbených knih je velice těžké. Jednou z mnoha mých oblíbených knih je kniha od Michala Viewegha: Báječná léta pod psa. Mojí oblíbenou knihou je i Harry Potter 
a takhle bych mohla pokračovat ještě dlouho. Také má ráda již zesnulou spisovatelku Karolínu Světlou a její romány: Vesnický román, Frantina a další a další.

Karolínu Světlou?
Ano, mám ji tak ráda, že jsem o ní psala i semestrální práci.

Už jste nakousla, že klub se již rozjel. Pokud vím, první sešlost se konala v magický den v pátek třináctého.
Vše bylo v pořádku, jestli myslíte tohle? (smích) Zatím to byly spíše takové seznamovací hodinky, kdy jsem se dětem představila a řekla jim, v čem spočívá pojem čtenářský klub. Mluvily jsme s dětmi všeobecně o tom, co kdo má rád a co kdo rád dělá, a jak jsme se vlastně všechny dostaly ke čtení.

Kde přesně se klub schází?
Jsme v podkroví knihovny v místnosti, která je stvořena pro naše seance s knihami. Také se budu snažit dětem občas promítat filmy, které právě vznikly díky nějaké knižní předloze.

A jakým knihám se budete věnovat?
Převážně si hodiny čtenářského klubu budou tvořit děti. Čtou spousty knih, které já ani neznám, takže nejen, že já jim budu doporučovat knihy, které se líbí mně, ale i děti mně budou dávat typy na skvělé čtení. Ale také chci do čtenářského klubu vložit i knihy z povinné četby a ukázat, že tyto knihy nemusí být tak nudné, jak se zdají. Obecně se návštěvníci mohou těšit na klidnou atmosféru, která bude doplněna horkým čajem, kávou a svíčkami.

Na závěr by mě zajímalo, co dnešní děti čtou? Shodovaly se na něčem?
No, například jmenovaly Tygří stezku, Harryho Pottera, Stmívání a Deník Poseroutky. Docela se mi i děti zmiňovaly, že je více baví dobrodružné knihy.