Román Mluviti pravdu je třetí knihou Josefa Formánka. Obě předchozí, Prsatý muž a zloděj příběhů a Létající jaguár, se již staly bestsellery. Návaznost je podpořena i ilustracemi Dalibora Nesnídala a grafickou podobou všech tří knih.

Autor se prosadil v roce 2003 románem Prsatý muž a zloděj příběhů, který se setkal s velkou čtenářskou odezvou a stal se nejúspěšnějším debutem desetiletí. V roce 2004 napsal knihu Létající jaguár. Tato publikace byla za velkého mediálního zájmu sepsána ve světovém rekordu za výlohou knihkupectví.

Na díle Mluviti pravdu – Brutální román o lásce k životu Formánek pracoval čtyři roky a zvolil pro současníky neobvyklé a nelehké téma – válku, holocaust, komunistické vězení. Je to román psaný podle skutečného příběhu, který hlavní hrdina na sklonku svého života vypráví autorovi, jenž na jeho základě přehodnocuje svůj život. Hrdina je sirotek odložený ve Vídni, vyrůstal na Moravě, sloužil v SS, Rudé i československé armádě, byl nejmladším krajským tajemníkem KSČ, vězněm i milionářem. Několikrát stál blízko smrti, potkal velkou lásku, ztrácel ji a zase hledal, stejně jako odpověď na jedinou otázku - jaký je smysl lidského života.

Jedná se o strhující, krutý, neuvěřitelný, ale přitom pravdivý příběh, odehrávající se v Rakousku, Německu, Československu, Rusku, Indonésii a Venezuele, na jehož základě autor bilancuje i vlastní život.