Na okrese tak zbývají tato kina dvě – v čáslavském areálu Vodranty a ve Vrdech. Částečně letní charakter vykazuje ale i biograf Zbraslavice, který sice postrádá typický znak letního kina – promítání pod širou oblohou, ale má podobnou promítací sezonu – od dubna do října.

Jak připomněla ředitelka Kulturního a společenského střediska ve Vrdech Bohumila Cichá, která tamní biograf provozuje, v žádném případě se nedá hovořit o výdělečném podniku. Obec se kino přesto snaží udržet, protože je zajímavým lákadlem nejen pro domácí, ale i přespolní filmové fanoušky. „Myslím, že kdybychom kino zavřeli, hodně lidí by nám to ve Vrdech vyčítalo,“ podotkla Cichá. Jak dodala, vždy u návštěvníků, jež vidí poprvé, zjišťuje, odkud přijeli.

Tak se dozvěděla, že „letňák“ má hosty i například z Práchovic či Seče a že diváků, již se do Vrdů vydali i z Kutné Hory, je celá spousta.

Změna vlastníka letňáku nepřeje

Právě v bývalém okresním městě navíc letní kino bude letos zcela chybět. „Letní kino bychom ani nemohli zajistit kvůli smlouvám s distributory,“ uvedla Jana Kozáková, ředitelka Tylova divadla, které v minulých letech provozovalo kamenné kino Svět a zajišťovalo promítání i v letním amfiteátru. Letos promítací sál v centru města pronajali soukromníkovi a ten s letním kinem nepočítá. Bez přerušení tak bude pokračovat produkce v kině Svět.

Letními biografy, které budou lidé na Kutnohorsku moci navštívit, tak zůstávají jen dva – Čáslav a Vrdy. V obou nabídnou divákům okolo pětadvaceti filmů za léto. Získat některé z nich nebylo podle provozovatelky přitom vůbec snadné. Distribuční firmy totiž dávají logicky přednost velkým multiplexům, které jim díky větší návštěvnosti zajistí lepší výdělek.

Pro jedničkáře vstup zdarma

„Hodně sil nás stálo například získat film Indiana Jones a Království křišťálové lebky, který se bude promítat na závěr celé sezony, 30. srpna,“ podotkla ředitelka Cichá. Vysokou návštěvu očekává také 19. července, kdy kino uvede pohádku Nejkrásnější hádanka. Ta se totiž natáčela v nedalekých Žlebech a řada místních se tak najde v komparsu. Další motivaci mají také děti. „Dala jsem na vědomost, že ten, kdo mi ukáže vysvědčení se samými jedničkami, má na pohádku vstup zdarma,“ prozradila Bohumila Cichá.