V sobotu, v půl deváté ráno, byla na místě, kromě tradičních masek doktora, kominíka, smrťáka, policajtů, výběrčích či kata také zcela nepostradatelná výčepní šatlava tažená traktorem. A samozřejmě nemohl chybět ani medvěd. Tedy vlastně, poprvé v novodobé historii malešovských masopustních průvodů, medvědice.

Obnovená tradice masopustního průvodu v Malešově je sedm let stará. Vznikla z potřeby oživit společenský život městyse v roce 2003.

Rozhodně ale nejde jenom o samoúčelnou zábavu.

„Při masopustu vybíráme peníze do kulturního fondu, jsou určené výhradně na pořádání akcí pro děti, dětského dne nebo třeba karnevalu,“ vysvětlil Pavel Fessl, jinak také zpěvák kapely Brix, který se zapojil do průvodu v slušivém kostýmu zdravotní sestry s poněkud vražedně vypadajícím obřím teploměrem. „Měli jsme obavu, že se letos nesejde tolik masek a taky nesešlo. Ale atmosféra byla přesto výborná,“ dodal spokojeně Fessl.

Krátce po půl deváté se průvod maškar vydal za doprovodu muzikantů na cestu.

Masopust je sportovní výkon

Nutno říci, že absolvovat celou trasu průvodu předpokládá nachodit nějakých šestnáct kilometrů, což představuje celkem slušný sportovní výkon. Díky vstřícnosti vlídných Malešováků je naštěstí po cestě dostatek „občerstvovacích stanic“ takže maškary většinou dorazí k hostinci U Melcerů, kde každoročně rozpustilý průvod končí zastřelením medvěda, s umaštěnými pusami a útrobami prohřátými vhodně zvolenými povzbuzujícími nápoji.

Jak se také lze stát vodníkem

Přestože „zdravé jádro“ masopustního veselí tvoří již sedm let zakladatelé tradice, objevují se i nové tváře. Letos například brčálově zelený vodník. A když už medvěd může být medvědice, nikoho asi nepřekvapí, že malešovský vodník slyší na jméno Jana.

„Jsem sice z Malešova, ale v minulých letech mi to nějak časově nevycházelo, tak proto jdu poprvé až letos. Měla jsem jít původně za ženu, což se mi moc nelíbilo. A syn chtěl jít za vodníka. Tak jsme si to prohodili,“ smál se vodník Jana.

V kostýmu s pentlemi se jí, jak se zdá, zalíbilo a pokud to příští rok jen trochu půjde, určitě se na masopustní pouť vydá ráda znovu.

Medvěd marně prosil o milost

Letošní průvod se podařilo zvládnout ve velmi slušném pochodovém tempu a tak se už před čtvrtou hodinou maškary shromáždily k závěrečnému aktu, zastřelení medvěda. Tomu ovšem předchází poslední tanec, kterého se chlupáč pokoušel lstivě využít k utancování svých katů. Nebylo mu to nic platné, stejně jako škemrání o milost, zanedlouho už se skácel mrtvý do necek a byl přenesen do hospody, kde se odehrála výrazně veselejší část tragického huňáčova konce, tedy zmrtvýchvstání.

„To umírání není tak zlé, tedy pokud vím, že mě za chvíli zase oživí,“ okomentovala s úsměvem čerstvou životní zkušenost první malešovská masopustní medvědice Zuzana Klimtová.

Prohlédněte si fotogalerii.