Do Prahy se sjíždějí nejen čeští, ale i zahraniční motorkáři, doprovodné programy umožňují strávit příjemně volný čas i obdivovatelům. Je to jediná reprezentativní přehlídka motocyklového sportu a s tím souvisejících oborů v České republice. Výstava má tradičně dvě části, prezentační stánky firem a soutěžní bike show s upravenými stroji.

Jedním z přihlášených účastníků byl Michal Cetkovský z Kutné Hory. První z jeho dvou vystavovaných strojů patřil do kategorie Radical Custom, což je to nejlepší „freestyle“ – bez jakéhokoliv omezení a hranic. Jedná se o „od základu” postavené motocykly s libovolnou pohonnou jednotkou, které nemusí mít registrační značku ani technický průkaz.

Cetkovského výtvory jsou komplet vlastní výroby. První je Dněpr Blue Shotgun K750, jehož stavba trvala třináct měsíců a druhý motocykl je Fena 500SV, na němž strávil čtyři roky a který patří do kategorie Old School. To jsou přestavěné či od základu konstruované stroje, jejiž některé komponenty jsou tvořeny z veteránů. Fena letos získala třetí místo a navázala na ocenění z minulých let.

Jak dlouho se věnujete tomuto náročnému koníčku?
Stavěním a přestavováním motocyklů se zabývám už přes patnáct let, ale až v poslední době to stojí opravdu za to.

Jaké jsou vaše největší úspěchy?
Na prvním ročníku Bohemia Custom to bylo první a druhé místo v kategorii Chopper/Cruiser za mojí stavbu Indiana s motorem Ducati 650 a zmiňovanou Fenu. Ta již před tím dosáhla velkého úspěchu – prvního místa v klasickém stylu na výstavě Czech Performance 2003, která původně předcházela Bohemii Custom.

Stavba vašeho druhého vystavovaného motocyklu trvala čtyři roky. Pracoval jste na nějakém stroji ještě déle?
Tento stroj trval opravdu nejdéle, jelikož jsem v době jeho vzniku neměl skoro žádné prostředky na jeho výrobu.

Zkoušíte na svých strojích jezdit? Po pravdě řečeno, při pohledu na ně, si nejsem jistá, zda je to možné?
I když to tak pro někoho nevypadá, choppery jsou hlavně o tom pocitu z jízdy. Všechny moje stroje jsou normálně pojízdné, nejedná se o žádné showbiky, i když je to opravdu show, když se na nich někam přijede. O ty nevěřící pohledy tak trochu také jde. Řízení takové mašiny je o zvyku. Já řídím jen choppery a naopak jízda na silniční motorce mi přijde nenormální. Každý má rád něco jiného.

Plánujete další přestavbu a účast na příští Bohemii Custom v Praze?
Plánů je mnoho, vše je bohužel omezeno nedostatkem finančních prostředků na realizaci, ale rád bych příští rok vyjel s něčím novým.

Eva Slancová