Na scéně v kostele se objevil jeden z hlavních protagonistů Karel Roden v roli bývalého válečného veterána a hlídače Douši. „Douša má problémy z první světové války. Nepřežil setkání se soupeřem, mladým klukem, který se zamiluje do jeho ženy,“ přiblížil hlavní postavu režisér Filip Renč.

Snímek podle románu Josefa Kopty je remakem filmu, který začal točit v roce 1937 Josef Rovenský a po jeho smrti jej dotočil Jan Sviták. Velký lidský příběh oslovil zkušeného režiséra Filipa Renče již před lety, kdy se mu dostal do rukou scénář Eduarda Vernera. Jak je jemu vlastní, rozhodl se drama naservírovat mladému publiku, a k tomu mu slouží atraktivní prostředí, výborné herecké výkony i vynikající dějová linka. „Snažím se příběh přizpůsobit mladému divákovi tak, aby to nebylo nějakým způsobem patetické,“ podotkl Filip.

Vedle herecké stálice, Karla Rodena, se objeví v hlavních rolích i méně známí herci Lucia Siposova a Václav Jiráček. Jak poznamenal Filip Renč, tak se do těchto dvou mladých herců zakoukal při natáčení svého posledního celovečerního filmu. „Poznal jsem na nich, že mají talent. Je to společně s Karlem Rodenem zajímavý trojúhelník,“ dodal. „Vždycky jsem si přál hrát s Karlem Rodenem, proto jsem rád, že jsem ho potkal přímo na place,“ poznamenal představitel hrobníka Ferdy Václav Jiráček.

Výhradně distribuční film České televize, jehož natáčení je plánováno na pětatřicet dní, by měl mít premiéru v kinech na podzim příštího roku.

 

Krátce k ději…

Hrdina psychologického románu prochází těžkými zkouškami a krizemi, které nemohou skončit jinak než tragicky. Po návratu z války se vyrovnává hlídač Douša (Karel Roden) se svými zážitky. V okamžiku, kdy zachrání mladého hrobníka Ferdu (Václav Jiráček) před skokem pod vlak, se začíná odvíjet psychologicky nabitý příběh. Ferda se vášnivě zamiluje do Doušovy ženy Anny (Lucia Siposová). Douša při záchraně svého soka ztratí dočasně sluch a když se mu opět vrátí zpátky, tak předstírá, aby zjistil syrovou pravdu o vztahu své ženy.

 

 

Tým filmu

režie: Filip Renč
film. scénář: Filip Renč ve spolupráci se Zdeňkem Zelenkou
literární scénář: Eduard Verner
dramaturg: Lída Hustolesová
šéfdramaturg: Ivo Hubač
kostýmy: Roman Šolc
architekt: Zdeněk Flemming
šéfproducent: Jaroslav Kučera