ROZHOVOR S OLDŘICHEM NAVRÁTILEM

Pane Navrátile, už jste někdy hrál v našem kutnohorském divadle?

Já jsem v Kutné Hoře hrál několikrát. Svého času jsem byl členem Divadla Františka Ringo Čecha a s nimi jsem objel několikrát snad všechny štace v republice. U vás jsem taky hrál třeba Hadriána z Římsů s Divadlem Na Vinohradech.

Jak se těšíte do Kutné Hory?

Do Kutné Hory se vždycky moc těším, protože je to krásné starobylé město. A já mám rád starobylé věci. Nemám rád novoty.

Jak se Vám hraje v Divadelní společnosti Julie Jurištové?

Kdyby tam nebyla dobrá parta, tak já bych tam nehrál.To je vzácné seskupení lidí, kteří se na sebe těší, přestože spolu tráví hodně času. O tom už svědčí atmosféra v autě, kde je spousty legrace, cesta utíká… Můžu to porovnat se situací v jednom nejmenovaném divadle, ve kterém teď dohrávám.. To se sice jezdí luxusními vozy, ale je tam ticho jako v hrobě. Prostě u Jurištové je to paráda. Tam jsou nejen výborní herci, ale taky kvalitní lidi.

Postava, kterou ve hře Chudák manžel hrajete, asi mužské sebevědomí příliš nepozdvihuje. Jak se s touto rolí vyrovnáváte. Dokážete ji po představení hodit za hlavu nebo se Vám nějak plete do života ?

To, co prožívá chudák manžel, to samé jsem si prožil v životě. A já mu hodně rozumím. Ona je to sice komedie, ale hodně hořká komedie. Prostě tak to v životě je. A já myslím, že nejsem zdaleka sám, kdo to takhle chápe. Jak říkám, na vlastní kůži jsem to prožil.

Čím, podle Vás, láká toto představení diváky ? Proč by na ně měli přijít ?

Není-li divák vyloženě škarohlíd, tak na tomhle představení se určitě pobaví. Ale zároveň by ho mělo zamrazit. Soudím tak podle názoru diváků, kteří to už viděli. Je to sice legrace, ale na tom konci to ten chudák manžel říká zcela jasně.


ROZHOVOR S JAROSLAVOU OBERMEIEROVOU
(hraje roli baronky)

Pan Navrátil říká, že hra Chudák manžel přesně odráží život, on říká, že „tak to je“. Jak to vidíte Vy – z ženského hlediska. Nestraní Moliére spíš mužům a nedělá z nich chudáky ?

No, pan Navrátil to vidí z jeho pohledu pohledu, já zase ze svého. Někdy holt na vztah doplatí mužský, jindy ženská. On je to problém oboustranný.

Chudák manžel je také pro Vás dalším zájezdovým představením. Pan ředitel Divadla pod Palmovkou Kracik mně připomněl, že herci nemají příliš zájezdovky rádi. Jak Vám vyhovuje tato část Vaší profese?

Musím říct, že opravdu nemám ráda ty cesty, protože to je únavné. Zvlášť, když se jede někam dál. Co se týká pak hraní, tak to raději hraju na venkově než v Praze. Tam jsou lidi daleko srdečnější, vstřícnější, přijímají nás většinou moc dobře.

Vy jste hrála samozřejmě v mnoha rolích. Ale diváci Vás aktuálně asi nejvíc znají z Vaší role v seriálu Ulice. Berete ji jako zaměstnání, nebo Vám přináší také něco navíc z hereckého hlediska.

Je to dobré kvůli tomu, že mám stálou práci. Já jsem po revoluci byla dlouho na volné noze, a to je nejistota. Ale je to pro mě zajímavé i tím, že tam přicházejí stále noví a noví lidi a také režiséři se mění. Je to pestré, poznám zkrátka spoustu lidí. Ale na druhé straně je jistota, že vím, do čeho jdu. Musím se hrozně rychle naučit texty, které tam mám říkat. A to je dobře, protože to nenechává paměť v klidu, musí pružně reagovat.

Vladimír Císař