Jak vypadá současné složení Vašeho publika? Změnilo se nějak oproti dřívějšku?

Vůbec se nezměnilo. Můžete tam vidět širokou věkovou škálu od malých dětí až po 70ti, 80ti -leté manželské páry, kteří se při tom drží za ruce. Je to opravdu úžasné, spektrum posluchačů je nejširší, jaké si můžeme přát.

A účast na koncertech je také pořád vysoká?

Musím říct, že docela ano. Když pořadatel nemá strach a udělá ten koncert, tak je vždycky plno.

Liší se nějak Vaše nynější hudba od té, co jste hrál s bratrem Honzou nebo Brontosaury?

Myslím, že moc ne. Jenom to dostalo trochu švih a také podklad v podobě basy a bicích. Jinak ty písničky jsou na stejné bázi a podobají se těm, co jsem zpíval s Brontosaury. Žánrové vymezení je stále trampská hudba, folk, teď trochu i rock country.

Myslíte si, že dnešní generace začíná od té trampské hudby upouštět a jde spíš popovým směrem?

Já si myslím, že ne. Spíš se to jenom tak může zdát, protože rádia hrají poslední dobou především jiné žánry než je folk. O takový styl hudby, jakou hraji já nemají moc zájem a pouštějí hlavně rock nebo punk.

A jak se na tyto druhy hudby díváte Vy?

Rozhodně je nezavrhuji, každý žánr je pro někoho zajímavý a má své posluchače. Jen mi přijde, že domácí tvorba není na takové úrovni, jako někde v zahraničí. Například rap a punk jsou tak specifické žánry pro Ameriku, že naši to nikdy tak dobře ovládat nebudou. Neodsuzuji to, ale poslouchat to také nemusím.

Nemáte někdy chuť zabrousit i do jiných žánrů? Dříve jste například zpíval se Spirituál kvintet, což se od trampské hudby trochu vzdaluje.

Ani nemám. Když mám chuť si něco jiného zazpívat, tak si to zazpívám. Ať je to spirituál, trampská hudba, country, je mi to jedno. Hlavně když je ta písnička dobrá.

Vaše písničky se stále hodně zpívají u táboráků. Stalo se Vám někdy, že jste byl například na dovolené a slyšel svoje písničky?

Samozřejmě, že ano. Ale to jsou spíš Honzovy písničky. Já moc nepíšu. Ale i tak mi to dělá velkou radost.

V Paběnicích vystoupíte se svou skupinou. Pokračuje nějak i spolupráce s bratrem Honzou?

Občas ano. Záleží na tom, jak se nám chce, jak se to hodí a jaký je zájem. Ale musíme si to šetřit, protože to, co děláme sami s bratrem, je výjimečné. Jinak současnou kapelu máme společně.

Ve Vaší kapele hraje i syn František. Jak se Vám s ním spolupracuje? Pomáhá Vám například skládat nějaké písničky?

Spolupracuje se nám výborně. Nejde ani tak o to, že jsme jedna rodina, ale rozumíme si hlavně lidsky. Písničky zatím nepíše, zatím je pouze pasivní kytarista. Tedy kytarista je aktivní (smích)!

Připravujete v blízké době nahrávání desky? Máte teď čas psát nové písničky nebo spíš koncertujete a hrajete staré osvědčené?

Žádné nahrávání zatím nepřipravuji. Nic nového jsem nenapsal, protože jsem byl teď rok nemocný, takže se zotavuji a až se dám do pořádku, tak zas sednu a zkusím něco napsat. Bohužel to není tak úplně jednoduché.

Jana Křivánková