Michale, co následovalo po maturitě?

V roce 1997 jsem nastoupil na DAMU. Ve druhém ročníku ve třetím semestru se uskutečnil konkurz na představení Divadla na Vinohradech „Škoda, že byla děvka“. Režíroval ho Stanislav Strnisko. Tím začalo moje pravidelné hostování v tomto divadle – až do roku 2002, kdy jsem skončil studia a kdy mi zde bylo nabídnuto stálé angažmá.

ZE ŽIVOTOPISU
Herec Divadla na Vinohradech Michal Novotný je sice původem Kolíňák, ale částečně patří také Kutné Hoře, protože vystudoval zdejší Gymnázium Jiřího Ortena (maturoval v roce 1997). A ke své budoucí profesi začal směřovat právě při středoškolském studiu. Divadlo začal hrát ve studentském souboru Gaudeamus. S ním nacvičil představení „Byls v Beverly Hills?“. A s tímto souborem se také zúčastnil divadelního zájezdu do Německa. Neméně důležité bylo je ho působení ve stejnojmenném školním pěveckém souboru, kde mohl uplatnit své hudební nadání. Michal patřil ke studentům, na které učitelé v dobrém vzpomínají. To navíc podporuje skutečnost, že se jeho tvář objevuje ve filmech, televizních inscenacích a seriálech. A pochopitelně také proto, že se stal platným členem vinohradského souboru. Významnou roli měl například ve slavné komedii „Donaha!“
První filmovou roli (barmana) mu nabídl režisér Václav Marhoul v Mazaném Filipovi. Následovali například Snowboarďáci a Non plus ultra. Brzy přijede do kin také film Tobruk.
Další herecké příležitosti mu nabídla televize. Byly to například seriály Redakce , O ztracené lásce a Místo nahoře a také několik pohádek.

Jak jste na Vinohradech spokojen?

Úplně maximálně ! I když – člověk si musí na divadlo vydělat. Divadlo je „tvrdej chleba“. Ale na Vinohradech je skvělý kolektiv, skládá se z výborných lidí. Ono se totiž divadlo nedá dělat, když si lidi nerozumí, když na sebe tzv. „neslyší“.

Co vás úplně na začátku „drclo“ k herectví?

Na to se mě vždycky ptají, a já to fakt nevím. Já jsem se nikdy předtím o divadlo nezajímal. Pak jsem s vámi nacvičoval představení, se kterým jsme jeli do Německa. A taky mi pan profesor Licek někdy řekl : „Hele, Michale, ty jsi takovej komediant, běž na DAMU.“ Ale fakt jsem se předtím o divadlo nezajímal, nechodil jsem na ně. Byl to prostě pokus, který vyšel.

Co raději hrajete: komedie nebo „na vážno“?

Je to celkem jedno. Vždycky záleží na publiku. Když lidi přijdou na tragédii a jsou na ni „naladění“, hraje se mi dobře tragédie. A když je povedená komedie a lidi se baví, hraju rád komedii.

Co vám dává práce v televizi? Berete ji jako nutné finanční zajištění, nebo vám také dává něco jako herci?

Já to beru jako normální součást herecké práce. Jistě, ten finanční efekt je důležitý. Ale baví mě to, protože je to jiný druh herectví..

Jaké zážitky vám přineslo natáčení filmu Tobruk?

V každém případě to byl můj nejsilnější životní zážitek. Třeba na výcviku, tam jsme si fakt sáhli na dno. Myslím na výcviku ve Vyškově, ten předcházel natáčení. Samotné natáčení už pak byl takový „pionýrský tábor“. To už nebylo tak fyzicky náročné. Snad jen těžké bylo poprat se s tím horkem.

Ale byla tam zase výborná parta lidí. V africké přírodě, kde není vůbec nic, žádné telefony, noviny, televize, tam si člověk zvykne na to, že nemusí vůbec nic řešit. A to je ohromná úleva. Tam jsem si dost psychicky odpočinul, a jak se říká, dokonale se pročistil.

Jakou roli v tom hrajete?

To není hlavní role. Já jsem tam „vojín Růžička“.

Jak často se dostanete do Kolína nebo do Kutné Hory? Myslím, jak často se setkáte třeba se spolužáky?

Bohužel moc často ne. Já jsem se s nimi se všemi vlastně setkal jenom jednou. Teď jsme měli naposledy sraz, myslím 7. prosince, ale to jsem byl zrovna na zájezdě na Moravě, a tak jsem to nestihl. Ale moc rád bych je zase viděl.

A na závěr vás poprosím o pozvánku na Lo stupendo.

No myslím, že tam jsou při vší skromnosti kvalitní herecké výkony. Výborné obsazení. A je to vtipná, taková oddychová nedělní komedie. Určitě je lepší na to jít než civět na televizi.

Dobře, Michale, pozveme bývalé spolužáky. Ale samozřejmě nejen je. Také ostatní diváci jsou srdečně zváni na nedělní večer do Městského Tylova divadla v Kutné Hoře. Je to tak správně?

Jo, to je přesně ono.

Vladimír Císař