Před koncertem, který začne 18. listopadu v 19.30 hodin, jsme vyzpovídali zpěváka, kontrabasistu a kapelníka Jiřího Karase Polu.

Mohl byste nám na úvod říct několik slov o vašich začátcích?
Poutníci měli svůj první koncert 4. prosince 1970, no a v těch sedmdesátých letech se v českém, takže i moravském country zpívalo převážně o tvrdých kovbojích, velkých láskách, velkém toulání, takže podobně romanticky laděné písničky tenkrát hráli a zpívali i Poutníci. Zkrátka tenkrát všichni napodobovali styl pražské skupiny Greenhorns. S příchodem Roberta Křesťana do Poutníků začala kapela hrát vlastní věci, na kterých se tedy nejvýznamněji podílel právě Robert. Z jeho období pochází také většina nejznámějších poutnických písniček, jako jsou tituly Panenka, Podobenství o náramcích či Pojďme se napít.

Jaká je současnost Poutníků?
Kapela v současnosti hraje v této sestavě: banjo a dobro Peter Mečiar, mandolína a zpěv Jiří Mach, kytara a zpěv Honza Máca a kontrabas a zpěv Jiří Karas Pola. Nejstarší Poutník je kytarista a zpěvák Zdeněk Kalina. Ten bohužel letos s námi nejezdí, neboť měl začátkem roku těžkou autohavárii a dodnes nemůže hrát. Ale my věříme v jeho návrat. Koncert současné sestavy je složen jak z novinek z posledního CD Poutníci 2006, tak ze známých poutnických skladeb jako jsou Hotel Hillary, Telegrafní cesta a jiné. Posluchači také uslyší hity z oblasti americké country v rámci malého výletu do dějin této hudby. Kapela rovněž hraje výchovné koncerty pro děti právě o hudbě zvané country nebo bluegrass. Jsme schopní odehrát také taneční zábavu ve stylu country a máme pravený vánoční koncert.

Vydali jste další CD, kolikáté je to v pořadí a čím se liší od těch předchozích? Jak jste s ním spokojeni?
Album s názvem Poutníci 2006, jak je patrno z názvu, vyšlo v roce 2006 a je dvanácté v pořadí. Od těch předchozích se liší tím, že jsme si ho vydali sami ve vlastním nákladu. Také je odlišné v tom, že na něm spolupracujeme s textaři, se kterými jsme před tím nepracovali. Jsou to Milan Jablonský, Tomáš Choura a Karel Plotěný. Spolu s dalším již osvědčeným poutnickým textařem Josefem Prudilem a mojí maličkostí vznikly celkem solidní a zajímavé texty. Hudbu k většině textů jsem si napsal sám, až na dvě převzaté melodie od velikána americké country Krise Kristoffersona. Co se týče spokojenosti, patří tento nosič podle mě k těm lepším poutnickým, takže jsem spokojen. Ale spokojenost – to je vždy cesta do pekel.

Jaké zatím bylo koncertování v letošním roce?
Zažili jsme letos řadu krásných koncertů a samozřejmě i těch méně povedených, ale o těch bych raději nemluvil. Zatím nejhezčí vystoupení jsem si nachystal jako dárek ke svým padesátinám. To se uskutečnilo v březnu letošního roku ve Slavkově u Brna a pozval jsem si na něj řadu bývalých kolegů v čele s Robertem Křesťanem. Všechno se až překvapivě povedlo a vyprodaný sál byl nadmíru spokojen. Krásné bylo také hraní na plzeňském festivalu Struny. Hrát před návštěvou dva tisíce lidí je zážitek, zvláště když jsme museli dvakrát přidávat a pořadatel nám sdělil, že to ještě do našeho vystoupení nikdo nedokázal.

A co pokládáte za váš dosud největší úspěch?
Poutníci zažili jak skvělé okamžiky, tak i propadáky, jak už to chodí. Nejvíce si ale vážím toho, že kapela stále hraje a oslovuje lidi.

Co bys vzkázal čtenářům na závěr?
Ať zůstanou věrní folku, country, bluegrassu a Poutníkům. Pravdou je, že diváků kromě letních festivalů ubývá. Takže posluchači, neseďte doma u různých reality show a vyjděte za kulturou ze svého obýváku.

Bluegrass a country ve vlastním balení

Skupina Poutníci je známá svým osobitým přístupem ke známým písním ve stylu bluegrassu a country a také svými vlastními skladbami, které přesáhly rámec těchto stylů a některé z nich u nás, dá se říct, již zlidověly.

V roce 2006 vydala skupina vlastním nákladem nové album, v sedmatřicetileté historii kapely již dvanácté, s názvem Poutníci 2006. Jeho nahrávání se uskutečnilo v září loňského roku ve studiu Honzy Friedla ve Vyšším Brodu v jižních Čechách. Obsahuje novinky z dílny kapelníka Jiřího Karase Poly s texty Milana Jablonského, Josefa Prudila, Tomáše Choury a Karla Plotěného. Na CD jsou i dvě skladby od velikána americké country Krise Kristoffersona, a to v české verzi. Nejčastěji uslyšíte zpívat Jiřího Macha, přizvukuje mu Zdeněk Kalina a Jiří Karas Pola.

Celý letošní rok soubor vystupuje s pořadem ,,Poutníci“. Jeho dramaturgie je postavena na písničkách ze všech poutnických alb, posluchači tedy uslyší kapelní hity jako jsou Panenka, Telegrafní cesta či Hotel Hillary, ale i nové písně z posledního CD.

Základ současné kapely tvoří Jiří Mach (zpěv a mandolína), Jan Máca (zpěv a kytara), nejmladší člen souboru banjista a dobrista Petr Mečiar z Prievidze na Slovensku a kapelník a kontrabasista Jiří Karas Pola. Dlouholetá opora kapely kytarista a zpěvák Zdeněk Kalina v současnosti se skupinou nejezdí, protože si léčí zranění z těžké autohavárie.

Diskografie: Poutníci (1987), Wayfaring Strangers (1989), Chromí koně (1990), The Days Of Auld Lang Syne (1991), Poutníci Live (1991), Je to v nás (1992), Písně brněnských kovbojů (1994), Co už je pryč (1997), Krajní meze (1998), Vzpomínky (1999), Pláč a smích (2003), Poutníci 2006 (2006).