Letošní turistická sezona v Kutné Hoře odstartuje naplno již v sobotu 31. března Probouzením Kutné Hory, tentokrát s podtitulem O lidech hříšných a činech ohavných ve stříbrném městě. S ním se návštěvníci akce letos podívají do nitra dějin kutnohorské kriminalistiky.
„Organizátoři probouzení chtějí návštěvníkům poodhalit temnou historii města a atraktivním způsobem připomenout nejznámější kriminálníky a soudní případy,“ řekla jednatelka Průvodcovské služby v Kutné Hoře Ivana Vopálková.

Probouzení půjde proti proudu času
Herci ochotnického spolku Tyl zahájí celý program v pět hodin odpoledne na náměstí Národního odboje a spolu s diváky poputují proti proudu času.
Nejprve se diváci seznámí s aférou známou pod názvem Hilsneriáda. Tu započala vražda Anežky Hrůzové v roce 1899 v Polné u Jihlavy a byl za ni bez přímých důkazů odsouzen k smrti Žid Leopold Hilsner. Proces s ním se konal u soudu v Kutné Hoře za velkého zájmu veřejnosti, přesvědčené o jeho vině. Případ byl do programu vybrán, neboť dosáhl evropské důležitosti.

„Vyjadřovaly se k němu mnohé osobnosti. Pro Hilsnerovu nevinu se vyjádřil třeba Tomáš Garrigue Masaryk. Je škoda, že místní obyvatele nevědí, jak významné věci se tu děly, poznamenala průvodkyně a scenáristka Probouzení Kutné Hory Zuzana Kocourková.

Borovský, Dačický a dalších osm těl
Po Hilsneriádě se děj Probouzení přesune k památníku Karla Havlíčka Borovského, kde budou přítomní svědky procesu se známým literátem.
Na třetí zastávce bude na diváky čekat rekonstrukce osminásobné vraždy. „Jen ať lidé vědí, že historie Kutné Hory není procházka růžovou zahradou,“ dodala Zuzana Kocourková.

Nakonec průvod zakotví na nádvoří Vlašského dvora, kde se setká s Mikulášem Dačickým z Heslova.
Podle Vopálkové ale lidé mohou na představení bez obav přijet s dětmi. Program prý bude pojat tak, aby se mohl zúčastnit každý.