Po srpnu roku 1968 odešlo z Československa do Švýcarska přes třináct tisíc lidí. Švýcarská média, obzvlášť televize, věnovala příchodu budoucích spoluobčanů značnou pozornost. Vzhledem k hospodářské prosperitě hostitelské země a sympatiím veřejnosti zde našlo mnoho vědců, umělců, lékařů, techniků a jiných odborníků dobré uplatnění.

Uprchlíci byli pro zemi přínosem

Dokument „My a Matterhorn, Matterhorn a my“ akcentuje skutečnost, že mnozí příchozí ze zemí bývalého Československa byli pro švýcarskou společnost nesporným ziskem, ať už se uplatnili v průmyslu, ve vědě nebo v umění. Režisér Bernard Šafařík právě na tento jejich přínos poukazuje. Ve svém filmu použil kromě výpovědí bývalých československých emigrantů a dnes již Švýcarů také velké množství archivních materiálů tamní televize, u nás dosud neznámých.

Sám režisér žil dlouho v exilu

„Diváka jistě překvapí, jak velký prostor věnovala sovětské invazi do Československa švýcarská média a jak vstřícně k tehdejším uprchlíkům přistoupila široká občanská veřejnost,“ poznamenala Renáta Dvouletá, asistentka režiséra Šafaříka, který sám žil dlouhou dobu ve švýcarském exilu.

„V dokumentu diváci uvidí rozhovory s řadou v exilu žijících Čechů, ale také Švýcarů – pamětníků. Se svou zkušeností s pomocí uprchlíkům, mimochodem poměrně dobrodružnou, se ve filmu svěří i současný ministr financí švýcarské konfederace Rudolf Merz,“ dodala Dvouletá.

O režisérovi Bernardu Šafaříkovi

Bernard Šafařík se narodil roku 1948. V letech 1968 až 1990 pobýval jako emigrant ve švýcarské Basileji, nyní už trvale žije v České republice. V zemi helvétského kříže studoval filozofii, historii a literární vědu. Psal povídky a reportáže do novin a rozhlasu, spolupracoval na dokumentech s televizními stanicemi ARD, ZDF, Schweizer Fernsehen. Počátkem devadesátých let napsal ve spolupráci s Radkem Johnem scénář k hranému filmu Hypnotizér. Pro Českou televizi natočil dokumentární filmy v cyklech Gen, Genus a Oko. „V poslední době uvedla Česká televize triptych Cenzurované sny či snímky Milionáři v náhradním ráji, Nezvaní hosté, Český fenomén: Homo chatař, Večer na téma… Umění (žít) v exilu, Český fenomén: Homo chalupář, Český fenomén: Taneční, Český Honza před branami Evropy, Můj zakletý zámek,“ přiblížila režisérovu tvorbu jeho asistentka Renáta Dvouletá.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz