VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když se hvězdy zpovídají

Kutná Hora/ Rozhovory se zpěvačkou Yvettou Simonovou, moderátorkou Saskií Burešovou a Josefem Zímou.

18.3.2008
SDÍLEJ:

Yvetta Simonová.Foto: DENÍK/Archiv

Yvetta Simonová

Když se řekne Yvetta Simonová, asi většině znalých posluchačů se automaticky vybaví další jméno – Milan Chladil. Vytvořili jste ideální pěveckou dvojici. Čím to bylo, že jste se tak nádherně k sobě hodili?
No já nevím. Je pravda, že jsem už dříve zpívala nějaké duety. Ale s Milanem nás dal vlastně dohromady Vladimír Dvořák, který pro nás napsal písničku „O nás dvou“, kterou jsme nazpívali s orchestrem Karla Vlacha. To bylo určeno do televizního seriálového pořadu „Písničky na zítra“.
S Milanem jsme měli oba školené hlasy, snad také barvou hlasu to šlo dohromady. Tehdy to poprvé odhadl právě Karel Vlach, který nás slyšel při tom živém rozhlasovém vysílání a řekl, že nám to spolu docela jde a že se k sobě hodíme. A pak už na nás začali autoři psát písničky, a tak jsme měli časem spoustu duetů. A některé byly skutečně krásné, i když třeba nejsou tak známé. Takové psal Bohuslav Ondráček. Byly krásné, i když nebyly tak „šlágrové“. No a holt v rozhlase se spíš vysílaly šlágry.

Vy jste nazpívala velké množství písniček, ať sólově nebo právě s Milanem Chladilem. A mně se vnucuje ta známá záludná otázka: kterou z těch písniček jste vždy zpívala nejraději? Nebo jinak - která vám nejvíc přirostla k srdci?
No to je samozřejmě těžká otázka…Tak já nevím. Třeba písnička „Chviličku spát“. Autory byli Alfons Jindra a zase Vladimír Dvořák. To byla velice pěkná písnička. Dodnes ji zpívám, ale ne tak často. Ona se musí dát mezi rychlejší písničky, protože je pomalá. Ale člověk musí mít vždycky rád písničky které zpívá, protože jinak by to nevyšlo jak u publika, tak také u mě. Na tuhle otázku se těžko odpovídá, ale myslím, že je to skutečně písnička „Chviličku spát“.

Sledujete současnou českou populární hudbu, myslím hlavně tu ženskou část ? A jestliže ano, která z mladších zpěvaček získala Vaše uznání?
Tak třeba mně se velice líbí Leona Machálkoví. Výborně zpívá. Ale je jistě spousta mladých děvčat, která zpívají výborně. Ale Leona Machálková u mě září jako hvězda.

A to díky urovni zpěvu nebo díky celkovému dojmu?
Určitě úrovní zpěvu. Ale ona celkově vypadá velice pěkně. Já jsem viděla nějaký pořad, byl natočený před několika na Hradě, trval si tři čtvtě hodiny a byl moc pěkný.

Saskia Burešová

Patřím k těm, kteří obdivují váš velmi kultivovaný projev, krásný hlas. Jak se člověk k tomuto výsledku dopracuje ? Je to díky vrozeným předpokladům nebo existuje nějaká metoda, jak toho docílit?
Tak jednak je to barva hlasu, ta je geneticky dána. Ale hlas se musí kultivovat. Když jsme ještě byli jako parta televizních hlasatelek, všichni jsme museli projít hlasovým školením. Já jsem chodila několik let na DAMU k panu profesorovi Haladovi. Ten člověka naučil takzvaně posadit hlas, naučil ho správně dýchat. Jak už jsem říkala, barvu hlasu pochopitelně nezměníte, ale to ostatní, to znamená spávné vyslovování, řeč, správné dýchání, posazení hlasu – to všechno se musí pracně naučit. Já když dnes poslouchám takzvané moderátory, zejména na Nově, a slyším, jak mají posazený hlas, tak si myslím, že oni neprocházejí žádným školením. A to, jak se mluví na televizní obrazovce, je vlastně jistá norma i pro televizní diváky. A je mi velice líto, že se na to dnes nedbá.

Z České televize zmizeli hlasatelé. Myslíte, že to televizi prospělo?
No, mně se na to jako bývalé televizní hlasatelce těžko odpovídá. Ale pokusím se odstřihnout od těch jednačtyřiceti let v televizi a odpovědět jako divák. Jako divákovi mně to vadí, protože se mi najednou zdá televizní obrazovka odlidštěná. A veřejnoprávní televize se právě odlišovala od těch komerčních tím, že v ní byl člověk, který komunikoval s diváky. A já z vlastní praxe vím, že jsme byli pro mnohé televizní diváky kamarády, protože jsme byli vlastně součástí jejich domácností. Mnozí lidé, zejména starší, nás považovali za přátele. Vím to z dopisů. Oni si s námi přes tu televizní obrazovku povídali a necítili se v té domácnosti osamělí. Myslím, že jsme jim dávali kus lidství.

Je to škoda, že hlasatelé z televize zmizeli. Naštěstí vás můžeme vidět v Kalendáriu. Jak vás práce v tomto pořadu těší?
Kalendárium už dělám patnáct let a moc mě baví. Do jisté míry je to pro mě jakási univerzita života, protože se dozvídám nové informace nebo si oprašuji informace, na které jsem už pozapomněla.

Jak se liší práce na tomto pořadu od práce televizní hlasatelky?
Je to odlišné, ale nemohu říci, že by jedna nebo druhá byla lepší nebo horší. Každá je jiná. Práce hlasatelky byla komornější. Člověk musel hlídat gesta, byl ve velikém detailu. Dříve jsme se museli texty učit nazpamět, ale měli jsme tu možnost, že jsme si je často psali sami. Nebo alespoň jsme si je mohli upravovat. Zkrátka jsme do toho vnášeli kus sebe. U Kalendária jde o moderátorskou práci. Je zde větší volnost, je zabírána celá postava. Protože nejsem na malém sevřeném prostoru, je možné více improvizovat. Obě ty práce mě baví, každá z jiného důvodu.

Josef Zíma

Jak se vám dnes v Kutné Hoře zpívalo?
Já jsem se cítil výborně. Takové publikum, jako máte tady, to je skutečně výstavní. A jak říkají komikové: „Takové publikum bychom měli vozit s sebou.“ Skutečně znamenitá atmosféra, výborný „příjem“. Lidem bylo vidět na očích, že se chtěli bavit. Zpívali s námi. Prostě radost.

Vy jste také člověk mnoha profesí. Namátkou: zpíváte, moderujete, hrál jste v divadle i ve filmu. Dá se odpovědět na otázku, co vás těší nejvíce?
Na to vám skutečně neumím odpovědět. Když dlouho zpívám, tak se mi stýská po divadle. Když dlouho hraji činohru, tak zase naopak. U mě je ideální právě kombinace toho mluveného a zpívaného. Dříve jsem se také mnohem více pohyboval, ale to teď s tím plechovým kolenem už nejde. Musím být opatrnější.

Vy si svá vystoupení suveréně moderujete. Kde jste získal takovou jistotu?
No víte, já jsem dlouho spíš konferoval než moderoval… Když vezmete, kolik let jsem jenom dělal pořady Sejdeme se na Vlachovce… A když k tomu připočtete zkušenosti z mojí původní profese činoherce, tak by člověk měl být mocen slova. Zvlášť když jsem snad schopen i něco vymyslet vlastní hlavou… Mně to spojení muziky a mluveného slova náramně vyhovuje. Když bych stříhal jednu písničku za druhou, tak by mě to netešilo. Jsem rád, když můžu o každé něco říct, to znamená o autorovi, době a tak podobně.

Vladimír Císař

18.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závody hasičů v běhu na rozhlednu Vysoká
46

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Slavnostní sklizeň vinice Pod Barborou v Kutné Hoře
42

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

OBRAZEM: Druhý den parlamentních voleb na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Přinášíme vám fotografie z volebních místností na Kutnohorsku i druhý volební den.

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Kutná Hora – Není mnoho lídrů, kteří ještě nemají odvoleno. Jednička středočeské kandidátky KDU-ČSL, sociolog a poslanec Ivan Gabal, ale vše nechává na sobotu, kdy půjde volit s celou rodinou. Pátek strávil v Praze. A Deníku se svěřil, že po měsíci vstávání absentoval, takže volební skládačky vyrazil na Zličín rozdávat jen tým jeho spolupracovníků, který nazývá odvážnými kluky a holkami. I když sám na místě nebyl, ví, co se odehrávalo. „Zvládli rozdat 600 kusů; zájem asi roste a bude slušná účast,“ konstatoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení