Na hlavní stagi se vystřídá se svým synem, který se vydal též za hudební kariérou. A velmi se mu daří. Hraje ve skupině Rybičky 48, která se pět týdnům sobě udržela na první příčce v hitparádě Eso, a vítězný klip k singlu Ooou byl na YouTube.com zhlédnut již více než 210 000 krát a na Rokycany festu ostaví svůj 300. koncert, na který přiletí vrtulníkem!

„8. 8. 2008 je magické datum. Slavím narozeniny a navíc s Ondrou a Péťou z kapely náš třístý koncert,“ nechal se slyšet kutnohorský rodák Jakub Ryba. Ten se společně s kamarády z kapely snese z nebe vrtulníkem v 17.20 hodin do areálu Rokycany festu.

„Jeho spojení s Peťou a Ondrou z Rybiček je dokonalé. Krásně se doplňují. Jejich muzika mě strašně baví, protože je v ní lehkost, nadhled, chytrost a profesionalita,“ řekl pyšný otec Pavel a doplnil: „Občas jedu na jejich koncert, kde je zvučím a také poslední skladbu hraji s nimi.“ Na pódiu by se měl setkat se svým synem nejpozději v 19.00 hodin, kdy začnou hrát Rybičky 48.

Pavel Jakub Ryba, jazzový virtuos na bezpražcovou elektrickou basu nebo český Jaco Pastorius, jak bývá často titulován, měl za spoluhráče například amerického kytaristu Garyho Lucase či polského zpěváka, baskytaristu a klávesistu Józefa Skrzeka z kapely S. B. B. Za svá přízviska Ryba vděčí recenzentce Paule Edelsteinové z časopisu Jazziz Magazine, kde jeho sólové album Yes, Yes, No, No bylo tři měsíce na vrcholu žebříčku ve společnosti velikánů, jako jsou Pat Metheny, Charles Mingus či Joe Zawinul.

Turné s Deanem Brownem se uskuteční letos na podzim, od 16. října do 2. listopadu po celé České republice, v Polsku a na Slovensku.

Martin Peška