Každoroční gotická slavnost, připomínající slavné tradice královského horního města Kutná Hora se uskuteční 21. a 22. června v parku pod Vlašským dvorem. Začátek je v sobotu od 10 hodin a v neděli od 9.15 hodin u chrámu svaté Barbory.

Jedinečný výlet do historie čeká na návštěvníky Královského stříbření Kutné Hory. Po sobotním velkolepém uvítání českého a římského krále Václava IV. kutnohorskými měšťany a cechem horníků se celý královský dvůr odebere v rozsáhlém průvodu do parku, kde se po zbytek dne bude odehrávat zábavný program. Jeho součástí jsou vystoupení souborů historické hudby Braagas, Krless, ale i mistři šermu Merlet, Štvanci a Kvartet. Správné středověké slavnosti nechybí ani několik rytířských turnajů včetně večerního zakončeného ohňostrojem.

Na druhý den čeká návštěvníky mše pro krále a jeho dvůr a opět historická hudba, tanec a šarvátky.

„Scénář slavnosti vychází ze skutečných událostí i ze známé silné náklonnosti, které se Kutná Hora těšila u tohoto krále,“ přiblížila hlavní organizátorka slavnosti Světlana Hrabánková. Nenásilnou a zábavnou formou se během programu seznámí diváci s tím, jak se dobývala stříbrná ruda a jak se zpracovávala až do podoby slavného stříbrného groše.

Slavnost pod záštitou hejtmana Petra Bendla přibliží současníkům zvláštnosti životního stylu středověkého horního města, všech skupin jeho obyvatel, jejich osudy společné i osobní.