Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vivat, přijíždí král, zvolají Kutnohoráci

Kutná Hora – „Vivat. Přijíždí král!“ se ozve v sobotu již podvacáté v historickém jádru Kutné Hory. Královské stříbření Kutné Hory přenese návštěvníky o šest set let zpátky do roku 1411.

22.6.2011
SDÍLEJ:

Královské stříbření Kutné Hory 2010Foto: DENÍK/ Jan Šmok

Krále čeká rok sporů a oslava narozenin

„V tomto roce se odehrály skutečnosti, které nejdou příliš zpracovat do scénáře pro pobavení diváků. Historická realita je už poměrně dramatická a chýlí se k husitství,“ předeslala Světlana Hrabánková, předsedkyně Občanského sdružení Stříbrná Kutná Hora a autorka scénáře.

Celé období se nese v duchu politických sporů krále s pražským arcibiskupem. Také sama královna Žofie se uzavírala spíše do duchovna a k víře, patřila v té době mezi horlivé obhájkyně Mistra Jana Husa a jeho myšlenek.

„Stála jsem před otázkou, jak tuto situaci, alespoň trochu záživnou formou zabudovat do scénáře,“ přiblížila Světlana Hrabánková. Využila proto skutečnost, že v únoru roku 1411 se Václav IV. dožil svého životního jubilea. Narodil se před padesáti lety v Norimberku. Narozeniny vladařů se však ve středověku neslavily ve stylu současníků a mezi tehdejším „obecným lidem“ výjimečně, patrně pouze tehdy, když došlo k nějakému náhodnému prozrazení. „K tomu právě dojde v Kutné Hoře. Díky dramatickému incidentu při zahájení tradičního královského soudu, dozvědí se Horníci, tedy měšťané Kutné Hory, že jejich oblíbený král si právě v tomto roce připomíná své kulaté jubileum. Diplomaticky toho využijí a přidají se ke gratulacím,“ popsala scénáristka.

Výpravný program začne v sobotu v deset hodin. Přijíždí Václav IV. se svým dvorem. Je vítán královským rychtářem a mincmistrem. Průvod směřuje od chrámu svaté Barbory do parku pod Vlašským dvorem, kde proběhne vítací ceremoniál a královský pár otevře jarmark.

A jak je již zvykem, rytíři, aby se zabavili ve svém stylu, vyzvou krále, aby vyhlásil turnaj. „Letos, jelikož se jedná o jubilejní ročník, počítáme nejen s rozšířeným rytířským turnajem na koních, ale v neděli nás čeká i velká turnajová exhibice tří šermířských skupin, které patří ke špičkám ve svém oboru – Merlet, Kvartet a Rytíři Koruny České,“ přiblížila Hrabánková.

Díky králi nepropadne „Prďoch“ katu

Mezi zásadní povinnosti vladaře patřilo i „Královské souzení“, posouzení spáchaných zločinů, jejichž trestání patřilo pod královu kompetenci. A tehdy vstupuje na scénu známá postava konfliktního opata Jakuba ze Sedlce, kterého nemá král Václav v oblibě, neboť je mimo jiné i horlivý příznivec pražského arcibiskupa Zbyňka Zajíce z Hazm〜burka. „Opat Jakub patří mezi církevní hodnostáře zastávající názor, že církevní soud má rozhodovat o všech záležitostech, které mají nebo mohou mít něco společného s otázkami víry a tolik tehdy diskutovaného kacířství,“ vysvětlila Hrabánková.

Opat nechává před krále předvést církevním soudem odsouzeného „kacíře“ a ultimativně žádá, aby světská moc provedla odstrašující ortel, k němuž byl již opatovým soudem odsouzen, trest smrti upálením. „Ale Václav, ačkoli o něm kronikáři napsali mnohé i hrůzostrašné historky, nebyl příznivec církví prosazovaných tvrdých trestů, vůči střední a nižší vrstvě vystupoval velice spravedlivě. Především však neměl rád, když někdo rozhodoval za něj a obcházel ho,“ přiblížila Hrabánková. Když se navíc dozvídá, že upálen má být za domnělé kacířství a spolky s ďáblem Matyáš Bzdinka, tedy v tehdejší mluvě takzvaný „Prďoch, Smraďoch“, a to pouze za to, že provádí alchymistické zkou〜mání nerostů a při tom produkuje „smrduté čmoudy“, velmi se na opata rozezlí a přijímá Bzdinku do řad svých prubířů v mincovním dvoře.

Následující programové bloky, tedy průběh pobytu krále, jsou již laděny v duchu skutečnosti, že se měšťanstvo dozvědělo o oslavách králových narozenin. Kouzelník Žito vyhlašuje turnaj tří kapel – Arcus, Krless a Braagas – o přízeň diváků. „ Hudební klání skutečně až na místě rozhodnou sami diváci a posluchači,“ prozradila Hrabánková. Ovšem nebyl by to středověk, kdyby se vše odehrálo bez emocí. I hudební turnaj neproběhne jen tak, dojde ke rvačce příznivců, která musí být vyřešena turnajem v koulené.

Večer se nese v duchu ohňové zábavy

Večer je věnován dvorské slavnosti a turnajům v režii šermířských skupin. Diváci se mohou těšit i na velký tanec s havířskými kahany, ohnivý vstup Štvanců a mnohem větší a slavnostní ohňostroj, který připomene i to, že má Václav narozeniny.

Nedělní dopoledne se uskuteční v duchovní atmosféře „Stříbrné mše“ v chrámu svaté Barbory. Odpoledne již ale opět navážou další dramatické programové bloky: vyhodnocení ka〜pel, velká porada obce kvůli královým narozeninám, gratulace hornictva, velký šermířský turnaj na počest krále, hodování krále a vstup Žita se středověkým divadlem. Podvečer Stříbření tradičně zakončí velký turnaj Štvanců.

Více ke Královskému stříbření Kutné Hory čtěte ve speciální příloze Kutnohorského deníku ve středu 22. června.

Autor: Jitka Koděrová

22.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Běh Dačického 12.
222

Běh je v Kutné Hoře populární. Podílí se i Dačického 12

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení