VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střípky z archivu: Navštivte s námi stolní společnost nazvanou Radové za plentou

Kutná Hora - Milí čtenáři, vydejte se s námi v dnešních Střípcích z archivu na návštěvu hotelu Mědínek! Že k tomu nepotřebujete průvodce z archivu a zajdete si tam kdykoli? Jistě, ale určitě si tak odepřete setkání s úctyhodnými členy jednoho ze zajímavých kutnohorských spolků, totiž stolní společnosti Radové za plentou.

11.8.2008
SDÍLEJ:

Pozvánka Spolku Radů za plentou.Foto: DENÍK/Repro Archiv

Každý z nich má titul rady a to v dřívější úřední hierarchii nebylo postavení ledajaké. Pokud ale přijmete naše pozvání, dozvíte se řadu zajímavých věcí.

Radů sedávalo u Mědínka několik

Tato stolní společnost byla založena v roce 1905 MUDr. Aloisem Nocarem, c. a k. plukovním lékařem a společníky. Kronikář spolku, Karel Vodička, o tom píše: V šenkovním domě „u Mědínku“ nalézali vždy a dosud nalézají radost zábavy ve hře v koule, šachy i karty radové z povolání i radové za plentou, již původ svůj vzali v jeseni léta 1905. Ku zdejšímu pluku dosazen plukovní lékař, Alois Nocar, který rád v kavárně šenkovního domu „u Mědínku“ prodléval. Imponovalo mu zpočátku neobyčejně, do jaké společnosti se dostal. Sedě u kulatého stolu, slyší: „i na zdar, pane rado“, sklepník vylétne z kouta lokálu“: „má poklona, pane rado“ – Zkrátka, kam pohlédneš, samý rada. Zmíněná společnost se scházela v jídelně, u dlouhého stolu, umístěném za jakousi prkennou plentou, aby nebyla ostatními návštěvníky rušena a měla soukromí. Slovy kronikáře: Za plentou sedávali a sedávají stálí návštěvníci , jimž od pradávna mimo teplo poskytuje šenkýř vysoké pocty a malé porce. Těmto lidem rozhodně nechyběl humor, a tak, ačkoliv jejich občanská povolání byla nejrůznějšího charakteru, titulovali se vzájemně pane rado, takže za krátkou dobu byl stůl pantátů kutnohorských proměněn ve stůl radovský. Za spolkovou místnost byl prohlášen mazhauz šenkovního domu „u Mědínku“ a stanoveny úřední hodiny, denně od šesté hodiny večerní do čtvrté hodiny ranní. Podle Karla Vodičky úřední svoje hodiny řádně vykonávali, ba, budiž to zaznamenáno k jejich zvláštní cti a chvále, dlouho před početím úřadování se dostavovali a nikdy brzy po ukončení hodin úředních neodcházeli.

Každý rada měl zvláštní titul

Společnost měla pečlivě vedenou Pamětní knihu a Matriku, v níž byla zaznamenána jména členů a jejich funkce. Tak např. Alois Till byl astronomickým radou, MUDr. Eduard Novák, obvodní lékař v Suchdole byl zván zdravotním Podvysockým radou, pan Jan Procházka, zřejmě sedlář, byl radou kočárním a koňským krejčím. MUDr. Josef Jakl, c. k. vojenský oficiál a vedoucí nemocniční lékárny se honosil titulem rada Hubenka, profesor Karel Preiss obdržel titul rada zpěvný… Společnost měla dále i radu kriminálního či létacího, vrchního duchovního, šenkovního čili šelmu zvyjeděnou, zavařovacího, radu Psinu, kanafasového, naučného, řečnického nebo požárního.

Pánové, mezi nimiž nechyběla řada významných osobností, jako primář a spolupracovník archivu Emanuel Jägr, továrník Aupěka, městský lékař Josef Janda, vyhlášený krejčí Emanuel Bělský, JUDr. Otakar Hejnic a další, se zřejmě výborně bavili. Ale všeho dočasu!

Na bál mohli jedině s prstenem

Jak již tak ve světě bývá, našel se nepřítel i radům, sotva se v život uvedším. Usmyslili si pořádati bál, na nějž dali si tisknouti řezané cedule. Svoje prsty ozdobili zvláštními briliantovými, rubínovými i safírovými prsteny a prohlásili, že nikdo bez nich v radě zasedati nesmí a jenom s nimi smí vstoupiti v sál taneční. Šperky tyto svého druhu jediné objednal kanafasový rada Bernard Votický, který pro svoji zvláštní výmluvnost promován vysokou radou na doktora a zván Dr. Hovorka. Za 60 h rakouské měny ozdobili radové své prsty prsteny, i radost byla se podívat na zářící ty drahokamy na rukou, zvedajících půllitry ku přípitku. A právě toto pozvání s titulem radovským a vyzdobování se prsteny vzbudilo závist u radů skutečných. Inspirátor pozvánek Topinka, řečený rada Psina, byl udán na Kreisamtě pro nesprávné osvojování si radovského titulu. Chudák Psina zakusil strachu dost a dost, ale opatrní, moudří a vynalézaví spolubratři rychle se rozhodli: Ať nám slouží plenta za predikát, nechceme býti ve při s opravdovými rady, my nejsme jenom obyčejní, fóroví radové, my jsme skuteční radové za plentou.

Nezůstalo u sedávání u džbánku

Touto první veřejnou akcí, totiž výše uvedeným bálem se společnost stala ve městě známou. Získané peníze uložila na účet v Hospodářské záložně. Radové se stali členy vlastenecké Ústřední matice školské, jíž opětovně poskytovali finanční dary. Účastnili se pohřbu básníka Svatopluka Čecha v Praze, podíleli se na volbě JUDr. Bedřicha Pacáka jako poslance do Zemského sněmu za Kutnou Horu. Dřevěná plenta, za kterou zasedali, byla postupně ozdobena diplomy za členství v Matici školské, podobiznou malíře Felixe Jeneweina, poprsím Svatopluka Čecha… V kronice přibývalo zápisů, veršíků i písniček. Každoroční candrnaj byl ohlašován pozvánkami psanými staročeštinou na ručním papíře, opatřeném malovanou pečetí. zkrátka, čas běžel a Radové za plentou užívali života plnými doušky.

Činnost spolku ukončila válka

Spolek bohužel nepřežil 1. světovou válku. Jeho kronika končí rokem 1915. Z téhož roku je i zachovaný pozdravný dopis , zaslaný rady za plentou rezervnímu špitálu kutnohorskému v Sterntalu ve Štýrsku. Z veršíků na jeho úvod je jasné, že život v té době nebyl moc radostný ani v zázemí (viz box).

Bývalo to jiné za plentou u stolu,
když jsme pivo pili hovoříce spolu.
Dnes je tady smutno, neboť je nás málo,
ač to oko naše rádo by se smálo,
ale každý v srdci, v duši po Vás vzdychá,
a tak, hlučná kdysi, společnost je tichá.


Následují veršované i kreslené portréty jednotlivých členů spolku. Autorem materiálu je rada veršovný, Bohumil Höschl, ostatní členové spolku připojili své podpisy. A co bylo dál? VÁLKA. Válka, která lidem brala nejen chuť k legráckám a radost ze života, ale často i život sám. Ukončila tedy zřejmě natrvalo i existenci stolní společnosti Radové za plentou. Stopy po ní se dnes zachovaly jen v Okresním archivu v Kutné Hoře. Máte-li chuť se po nich vydat, zveme Vás.

Autor: Helena Pospíchalová

11.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Krajský soud v Praze se v pondělí 23. října vrátil ke korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.
13

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize středočeské koalice pokročila, námluvy ANO s ČSSD už nejsou tajné

Hejtmanka lákala pozornost ke středním Čechám. Ve Washingtonu

Střední Čechy – O lokality ve středních Čechách se nyní více zajímají členové týmů americké centrály softwarového gigantu Microsoft.

Debaty o penězích pro nemocnice může kdokoli sledovat i z domova

Střední Čechy – V úterý se sejdou zastupitelé Středočeského kraje. Jednat mají hlavně o plánu investic a o penězích pro krajské nemocnice. Jistě se zmíní i o aktuální krizi krajské koalice – k ráznému řešení však asi nepřistoupí.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Střední Čechy: Máme celkem 26 poslanců

Střední Čechy /INFOGRAFIKA/ - ANO ovládlo Středočeský kraj. Do poslanecké sněmovny se probojovalo 9 jejich poslanců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT