„Trhy se zde konají po celý prosinec, každý den. Začínáme dnes (v pondělí – pozn. red.) a končíme třiadvacátého prosince,“ přiblížil tajemník čáslavské radnice Josef Ruml.

V Kutné Hoře se včera na Palackého náměstí prodejní vánoční trhy uskutečnily, ovšem pouze jako jednorázová jednodenní záležitost. Většina oslovených lidí by se přitom za uspořádání dlouhodobých trhů přimlouvala.

Kutnohoračka míří na trhy do Čáslavi

„Dlouhodobé předvánoční trhy tady dřív bývaly. Docela mi chybí a myslím, že rozhodně nejsem sám,“ je přesvědčen třeba Josef Hauzr z Kutné Hory. „Zrovna jsem si dneska říkala, že se zítra pojedu podívat a nakoupit na předvánoční trhy do Čáslavi, které právě začínají,“ dodala Kutnohoračka Alena Kameníková.

Ozvaly se ale i opačné hlasy. „Trhy mi rozhodně nechybí. Podle mě se na nich totiž prodávají věci, které nepotřebuji. Vzhledem k současné ekonomické situaci si člověk dnes kupuje jen to, co potřebuje,“ řekl pětašedesátiletý Kutnohorák Jaromír Pochobradský.

Tajemník: Řešení se připravuje

Podle tajemníka kutnohorského městského úřadu Tomáše Hobla vedení radnice připravuje jakousi koncepci pořádání podobných akcí. Nic ale zatím není jisté. „Zatím žádný konkrétní výstup není, ale chceme tyto věci řešit. Bavili jsme se o plochách, které by šly takto využít, ale o tom, zda to bude Palackého náměstí nebo jiný prostor, o tom ne,“ řekl Hobl.

Vícedenní adventní trhy se nekonají ani ve Zruči nad Sázavou a Uhlířských Janovicích. „Ve Zruči se konají trhy pravidelně každý měsíc, tedy i v předvánoční době. Dále město tak jako každoročně uspořádalo adventní jarmark. Ten se uskutečnil první adventní neděli koncem listopadu,“ připomněla pořádání jednorázových akcí Kateřina Vyhnalová z kanceláře starosty Městského úřadu ve Zruči nad Sázavou.

Jednou za měsíc se trhy konají také v Uhlířských Janovicích. Uspořádat dlouhodobější akci by podle tajemníka městského úřadu Václava Marhana bylo obtížné. „Trhy se konají na parkovišti, které se pronajímá dopravním společnostem Polkost a Ropid. Musí se proto shánět náhradní parkování pro autobusy. V druhé části náměstí zase platí nařízení, podle nějž se mohou prodávat pouze vlastní výrobky, takzvané přebytky,“ vysvětlil Marhan.